Světový unikát vědců z Brna: Nová turbína spolkla tři miliony

Autor: Ondřej Požár - 
21. 6. 2013
19:39

Světový unikát v podobě dvoustupňové vírové turbíny vyvinuli vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Stroj pro vodní elektrárny sestrojili za peníze polostátního ČEZu, který do projektu vrazil tři miliony.

Turbína v kaskádovém uspořádání je dílem týmu vedeného Františkem Pochylým z Odboru fluidního inženýrství Victora Kaplana.

„Zařízení vznikalo pro lokalitu Jezerní potok, kde proteče 324 litrů vody za vteřinu, což je jedna vana,“ upřesnil mladý vědec Martin Hudec.

Video Martin Hudec mluví o unikátní turbíně - Ondřej Požár
480p 360p 360p 240p

Podle Pochylého je na zmíněném potoku spád 3,7 metru s možností navýšení až na 4,5 metru, proto se nyní vědci soustředí na kavitační odolnost turbíny, která má dvě různá oběžná kola.

Špičkový stroj, jehož vývoj trval dva a půl roku, se nyní testuje v laboratoři. A než ho stavbaři umístí do terénu, bude to ještě nějakou chvíli trvat.

„Přípravné práce na umístění prototypu na Jezerním potoku, který je poblíž známé přehrady Dlouhé stráně, měly začít v srpnu, ale kvůli náročné administrativě se to podle mého odhadu zdrží o rok,“ uvedl Hudec.

Doporučujeme
tomik007 ( 21. června 2013 19:46 )

Vsadim boty ze jakmile ho stavari umistni - tak to ihned nekdo ukradne

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa