Církevní restituce zamířily k Ústavnímu soudu: Právníkovi vykradli auto s důkazy

Boj o církevní restituce se přesunul k ÚStavnímu soudu: Vystoupili zde odpůrci Lubomír Zaorálek a právník Karol Hrádela, kterého si najali nespokojení senátoři  (Autor: ČTK)
Autor: simao, ČTK - 
29. května 2013
12:23

Spor o církevní restituce a jejich výši se dnes přesunul před Ústavní soud. Proti vládnímu vyrovnání s církvemi za 134 miliard podala stížnost skupina senátorů. Napadli způsob, jakým byly církevní restituce vypočítány. Prý se na tom mohla podílet i korupce, uvedl u soudu Karol Hrádela, právník senátorů, kterému však v Brně údajně vykradli auto s podklady pro dnešní jednání.

Když premiér Nečas podepsal církevní restituce, pořádně tím hnul žlučí opozici. Církev má totiž dostat majetek a finanční vyrovnání ve výši 134 miliard.

Vít Bárta to označil za krádež století a právě z jeho strany vzešel impuls k podání ústavní stížnosti. Další protesty pak podali poslanci z ČSSD a KSČM.

Stížnosti nyní doputovaly před Ústavní soud, který se jimi dnes začal zabývat. A na restitucích zde nenechal nit suchou právník, kterého si odpůrci restitucí z řad senátorů najali - Karol Hrádela.

Ovlivnila korupce restituce?

"Chceme, aby se v této zemi jednalo poctivě, spravedlivě a věci se nazývaly pravým jménem. To v souvislosti s návrhem na majetkové vyrovnání s církvemi v žádném případě nenastalo," tvrdil dnes u Ústavního soudu advokát Hrádela.

"Navrhovatelé chtějí, aby byl zrušen zákon, o kterém si myslí, že byl přijat v důsledku podezřelých okolností a možná i v důsledku korupce," uvedl dále právník ve svého dramatického proslovu, během kterého apeloval na Ústavní soud v čele s Pavlem Rychetským, aby současnou podobu restitucí zamítl.

Právníkovo vykradené auto

Když měl Hrádela předložit některé důkazy, omluvil se. "Někdo mi rozbil zamčené auto... Nemohl jsem počítat s tím, co se mi tady stane," řekl právník, který kvůli tomu žádal o odročení líčení, ale neuspěl. Z auta prý nezmizely peníze, ale právě část podkladů pro dnešní jednání.

"Církevní restituce byly několikrát spojeny až s kriminálním jednáním této vlády a já pevně doufám, že vykradení auta pana doktora je kriminalitou lokální a ne kriminalitou, která je spojena s krádeží 150 miliard z majetku ČR," okomentoval to Vít Bárta.

Skupina senátorů, kteří podali proti restitucím protest, pak také požadovala, aby kauzu neřešil ústavní soudce Stanislav Balík. Podezírali ho z podjatosti. Plénum Ústavního soudu však rozhodlo, že soudce podjatý není.

Zaorálek: Chceme transparentní rozdělení majetku

Na jádro sporu kolem církevních restitucí pak poukázal před Ústavním soudem místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "Dochází k obrovskému transferu majetku. My se vlastně po celou dobu nemůžeme dobrat toho, jak se k těmto číslům došlo," sdělil Zaorálek.

Nechápe prý, jak se vláda dobrala oné částky zhruba 134 miliard vrácených církvi, která zahrnuje majetek a finanční vyrovnání ve výši 59 miliard. Podle Zaorálka je vypočítání náhrad církvi netransparentní a přinejmenším podivné.

Navrhl poroto vyslechnout několik svědků včetně olomouckého arcibiskupa Graubnera, či ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) a ministryně kultury Aleny Hanákové (TOP 09). A také doporučil u Soudního dvoru EU ověřit, zda nejsou restituce nedovolenou veřejnou podporou.

rudyptak48 ( 29. května 2013 16:05 )

Jen aby bylo ještě co restituovat. Zanedlouho budeme dávat naší zemi spíš resiscutaci. Konečně i byrokratům EU došlo, kde vznikají zárodky tunelů, a vyžaduje od nás zákon o úřednících státní správy. Doposud se to měnilo jako ponožky. Každá stran na lukrativní místa dosadila svou rodinu nebo známé, a tak jejich práce vypadala. Tohle je prapůvod tunelů. Od roku 2014 přijde stát o dotace, protože se jim nepodaří schválit kvalitní zákon. To už můžeme z EU zrovna vystoupit dobrovolně. Už jen čekám, kdy přiletí pořádný meteorit, aby to tady vše srovnal, nejlépe doslovně.

anka ( 29. května 2013 14:39 )

asi tak, od kdy nechava pravnik dulezite documenty v aute...

jarda304 ( 29. května 2013 13:46 )

jo u Norimberského soudu r. 1946 bylo organizování akce "Zapálit Říšský sněm" dokázáno stranickému soudruhu Hermanu Göringovi

jarda304 ( 29. května 2013 13:44 )

Říšský sněm zapálili nacionální socialisti, kteří si mezi sebou říkali Parteigenosse neboli soudruhu. A měli v programu boj proti kapitálu. Takže o jaké pravici melete ? Hitler byl socialista úplně stejně, jako Lenin, Stalin či Gottwald a jako jsou jejich dnešní softveze Dluhoslav a Falmer. Všichni tihle mají jako program žít z cizího a krást cizí majetek. Tu z peněz "boháčů" tu Židů a tu těch kdo "hodně vydělávají". Taky je příznačné, že církve neměli rádi ani jeden z uvedených socialistických velikánů a všichni uvedení církev okrádali, jak jen mohli

reggina ( 29. května 2013 13:43 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud