Zemanovo první veto: Zamítl novelu, kam se vloudila úleva solárníkům

Prezident Miloš Zeman udělil své první prezidentské veto
Autor: simao, ČTK - 
2. 5. 2013
17:07

Miloš Zeman již dříve upozorňoval, že bude vety šetřit. Dnes se rozhodl pro první. A logické. Vetoval totiž chybnou novelu o odpadech, do které se vloudily úlevy pro solárníky, které však Sněmovna neschválila.

Součástí novely o odpadech byl totiž i pozměňovací návrh, který se týká solárníků, ale neprošel Sněmovnou. Šlo prý o administrativní nedopatření. Sněmovna zhruba před dvěma měsíci poslala Senátu novelu ve znění, které obsahovalo i neschválený návrh poslance Františka Sivery (ODS).

Sivera navrhoval, aby se o šest měsíců do konce letošního roku prodloužila lhůta, v níž musí provozovatelé solárních elektráren uzavřít smlouvu o financování likvidace elektroodpadu ze solárních panelů.

Horní a dolní komora se pak dohadovaly, jak celou situaci vyřešit. Senát koncem dubna odmítl projednávat normu podruhé v opraveném znění se zdůvodněním, že už o ní rozhodl. Navíc vyvstaly pochyby o tom, zda je druhá verze správná.

Zeman to rozsekl. Nepovolil by ani poslanecký klub LIDEM

Spor rozsekl Zeman. "Došlo k porušení Jednacího řádu Poslanecké sněmovny, protože zaslala do Senátu jí neschválený návrh zákona. Z tohoto ústavně právního důvodu vracím Poslanecké sněmovně zákon k novému projednání," stojí v odůvodnění, které prezident zaslal šéfce Sněmovny Miroslavě Němcové.

Zeman vedle toho také dnes přes svou mluvčí oznámil, že by Sněmovně vrátil i další návrh, pokud se mu dostane na stůl - jde o novelu jednacího řádu, která by umožnila straně LIDEM založit si poslanecký klub. Tato předloha však teprve čeká ve Sněmovně na závěrečné hlasování.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

krupan10 ( 3. května 2013 07:23 )

Zemanovi fandím

krupan10 ( 3. května 2013 07:22 )

jseš buzik

itartas ( 2. května 2013 19:28 )

itartas ( 2. května 2013 19:27 )

itartas ( 2. května 2013 19:27 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa