Obama s Michelle plakali u rakví obětí z českého městečka West

Autor: simao, ČTK - 
26. dubna 2013
08:56

GALERIE: Neubránili se slzám. Americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle uctili památku obětí výbuchu v českém městečku West, při kterém zahynulo 14 lidí.

Rakve se 14 oběťmi pokryly vlajky USA, na pietní akci do Texasu dorazil i americký prezident Obama. A bylo na něm vidět silné dojetí: "Rodinám, sousedům, postiženým nesnesitelnou bolestí, chceme říci, že nejste osamoceni. Nejste zapomenuti. Nežijeme všichni v Texasu, ale také jsme vaši sousedé," řekl Obama během smutečního obřadu.

Slzám se těžko bránilo i devět tisíc lidí, kteří do sportovní haly nejstarší texaské univerzity ve městě Wasco dorazili. Každou oběť připomněla slova pozůstalých a přátel, jejichž vystoupení se promítala na široké obrazovce.

Říkala synkovi, že táta se vrátí: Nevrátil se...

Mezi mrtvými jsou především hasiči a záchranáři. Carmen Bridges zadržovala slzy a hovořila o posledních okamžicích, kdy viděla svého manžela Morrise, jak odchází bojovat s ohněm: "Táta tě má rád a hned se vrátí," řekl tehdy dvouletému synovi. "Ale nevrátil se," dodala.

Ačkoli tragédii v městečku Westu, kde většinu z 2700 obyvatel tvoří potomci českých přistěhovalců, v amerických médiích sice zastínil atentát na bostonský maratón a pátrání po pachatelích, Obama ujistil místní obyvatele, že federální a texaské úřady jim pomohou město obnovit.

Obama ocenil odvahu zemřelých

"Víme o tom, že oči světa mohou být upřeny na vzdálená místa, ale naše srdce byla s vámi, když jste se trápili," řekl. A ocenil odvahu zemřelých, kteří tak měli rádi své bližní a sousedy, že za ně obětovali své vlastní životy. "Amerika potřebuje města jako West. To, co dělá tuto zemi velkou, jsou města jako West," zdůraznil.

Příčinu výbuchu, který zranil na 200 lidí, vyšetřovatelé dosud nezjistili. Během zádušní mše promluvil i texaský guvernér Rick Perry a rektor univerzity Kenneth Starr, který se v 90. letech proslavil jako vyšetřovatel sexuálního skandálu tehdejšího prezidenta Billa Clintona se stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

anka ( 26. dubna 2013 21:53 )

hiawatha ( 26. dubna 2013 21:12 )

Thanks, I'am doing perfectly well. And you? No, tak ty jsi asi z tech, kteri ho volili. No more comments

hiawatha ( 26. dubna 2013 21:09 )

No jo, ale ja mam cesky jatra

howareyoudoing ( 26. dubna 2013 21:00 )

howareyoudoing ( 26. dubna 2013 20:59 )

co ty jsi jen za vylizance?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud