Severní Korea vyhlásila válku! A odtajnila mapu útoků na USA

Autor: ČTK, lm - 
30. 3. 2013
08:33

Napětí na Korejském poloostrově eskaluje. Severní Korea vstupuje do "válečného stavu" s Jižní Koreou. A Spojeným státům nadále komunisté hrozí preventivním jaderným útokem. Státní agentura z KLDR navíc uveřejnila fotku, jak vůdce Kim Čong-un zasedá s generály před mapou útoků na USA.

Severokorejským prohlášením pokračuje zostřená výhrůžná rétorika Pchjongjangu proti Soulu a Washingtonu po nedávném zpřísnění sankcí OSN vůči KLDR.

Technicky jsou obě Koreje ve válečném stavu od korejské války z let 1950-53, která skončila jen příměřím. Jihokorejská vláda prohlášení odbyla konstatováním, že nejde o nic nového, kvůli čemu by bylo nutné vyhlásit poplach.

V pátek nařídil severokorejský vůdce Kim Čong-un tamním raketovým vojskům bojovou pohotovost k útoku na americké vojenské základny v Jižní Koreji a v Tichomoří. Byla to reakce na přelet dvou amerických bombardérů nad Jižní Koreou.

"Od této chvíle vstupují vztahy mezi Severní a Jižní Koreou do válečného stavu a podle toho se budou řešit všechny záležitosti mezi Severem a Jihem," uvádí se v dnešním oznámení KCNA. Agentura sdělila, že jde o společné prohlášení severokorejské vlády, vládnoucí strany a dalších organizací.

Jižní Korea to nepovažuje za hrozbu

Podle agentury Reuters v Jižní Koreji tento krok severního souseda nevyvolal žádnou paniku a život v zemi pokračuje normálně, jako tomu bylo v průběhu celého března, kdy Pchjongjang hrozil útokem. "Dnešní prohlášení Severní Koreje není nová hrozba, nýbrž pokračování provokativních hrozeb," reagovalo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení, které je pověřeno politickými kontakty s KLDR.

Ministerstvo obrany pak vyzvalo Pchjongjang, aby s těmito hrozbami přestal. Zopakovalo přitom, že každoroční vojenské cvičení s americkou armádou, které je Severokorejcům trnem v oku a které letos potrvá do konce dubna, má čistě obranný charakter.

Američtí představitelé podle Reuters uvedli, že bombardéry B-2, jejichž přelet nad Jižní Koreou KLDR tak rozhořčil, byly na diplomatické misi s cílem ubezpečit spojence Jižní Koreu a Japonsko. Zároveň prý šlo o pokus postrčit Pchjongjang zpátky k dialogu, i když nebylo zaručeno, že to Kim pochopí správně.

Válečné hrozby znějí z Pchjongjangu od počátku měsíce téměř každodenně a záminkou k nim jsou pravidelná společná vojenská cvičení Jižní Koreje a USA. Málokdo si ale myslí, že KLDR bude riskovat skutečnou válku.

Jde o zúčtování s americkými imperialisty

Státní sdělovací prostředky v pátek ráno informovaly, že Kim Čong-un svolal mimořádné vojenské zasedání a podepsal rozkazy o uvedení raket do pohotovosti. Vůdce prý usoudil, že "za stávající situace nastal čas zúčtovat s americkými imperialisty". Tisíce Severokorejců se pak sešly na hlavním náměstí v Pchjongjangu, kde se konalo shromáždění na podporu Kimovy výzvy.

Severní Korea v posledních dnech pohrozila preventivním jaderným útokem na Spojené státy a zamířila rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA. Pchjongjang vypověděl všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou a ve středu přerušil horkou linku mezi armádami obou Korejí, jakož i americkou armádou.

KLDR disponuje zastaralými raketami ze sovětské éry a její rakety delšího doletu jsou považovány za neprověřené. Spojené státy však podle ministra obrany Chucka Hagela berou bojechtivá prohlášení mladého severokorejského vůdce vážně.

Za agresivní rétorikou Pchjongjangu může být podle analytiků snaha upevnit postavení nového severokorejského vůdce, zachovat vliv armády a zajistit pokračování jaderného a raketového programu. Kim Čong-un převzal moc v prosinci 2011 po smrti svého otce.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

dobrotka ( 30. března 2013 20:39 )

Aha, OMLOUVAM SE. Ted jsem to zahlidla. ve N unka

dobrotka ( 30. března 2013 20:38 )

No takovej sis napsal nick. Takze jses verunka

venunka87 ( 30. března 2013 20:13 )

styl

venunka87 ( 30. března 2013 20:04 )

poslední byla na Varyho a ten uplně poslední narozloučenou tvl a nejsem verunka

pgga ( 30. března 2013 19:42 )

To je osobni názor....matka je Nemka..bydli v Baden-Baden...ja jsem tam hodne let zila...a vidis prijela jsem na studia do US..a jsem tu dodnes...jelikoz me se libi tady.

Zobrazit celou diskusi
Další videa