Zvolení papeže ohlásil slovenský páter Pavol (52): Vyrobil v kamnech bílý dým!

Autor: shp, ČTK - 
21. března 2013
11:03

Obrovská radost pro katolické Slovensko! Zvolení papeže Františka světu oznámil páter Pavol Benedikt (52) z Trebišova u Košic. Právě on přikládal do kamen, ze kterých dým stoupal do komína nad Sixtinskou kaplí. Zvolení papeže je vyhlášeno bílým dýmem vycházejícím ze Sixtinské kaple.

Jeho bratři z domovského kláštera ho chválili za to, že první černý byl řádně černý a ten bílý zase skutečně bílý. „První dým, který z komína vyšel, byl hustý a černý. Říkali jsme si, že je to proto, že tam je konečně Slovák. V roce 2005 jsem byl na Svatopetrském náměstí a barvu dýmu tehdy nešlo jasně poznat,“ řekl páter Juraj Pigula.

Pavol oblékal i Františka

Páter Pavol, který je ve Vatikánu již 7 let, také oblékal papeže Františka v takzvané komnatě slzí, kde papežové po volbě tráví pár prvních minut o samotě, což často doprovází slzy. „Byli jsme hrdi, že právě on patří k těm, kdo znali jméno nového papeže jako první. Žertovali jsme, kdy už přijde ta esemeska, kdo se jím stal. On to, samozřejmě, bral velice vážně,“ hájil profesionalitu pátera Pavla páter Pigula.

Kalich od Ferrari

Augustiniáni slouží papežům ve Vatikánu už od 14. století. Mají na starosti klíče od papežských kaplí, včetně Sixtinské. Slovenský páter Pavol je správcem papežovy sakristie a má s dalšími dvěma bratry na starosti přípravu papežových mší. Ve Vatikánu se augustiniáni starají i o papežský poklad, jež obsahuje darované liturgické předměty, jako třeba i platinový kalich od automobilky Ferrari.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

kobyla1 ( 21. března 2013 14:46 )

A zase je jeden hrdina na světě. Asi nejdřív spálil cikána, že byl ten kouř tak krásně černý.

aanitaa ( 21. března 2013 11:48 )

to je kravina ,, tak jsme si rikali , ze ten kour je tak cerny , protoze to pali Slovak ,, ,

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud