Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Kšefty mezi knížetem a Klausem: Velvyslanec výměnou za restituce

Karel Schwarzenberg ustoupil Klausovi při volbě velvyslance ve Vatikánu a ten na oplátku podepsal některé zákony
Karel Schwarzenberg ustoupil Klausovi při volbě velvyslance ve Vatikánu a ten na oplátku podepsal některé zákony  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: ljš - 
19. března 2013
12:33

Karel Schwarzenberg je ostřílený politik a zkušenný diplomat, který dokázal vyzrát i na bývalého prezidenta Klause. Aby pomohl prosadit klíčové zákony vlády Petra Nečase, nabídl tehdejší hlavě státu výměnný obchod...

"Poslední velký spor byl o vyslání šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta do Vatikánu. Já jsem říkal, že do Vatikánu, civilizované evropské země, se posílají starší diplomati, kteří mají jistou důstojnost, věk, zkušenosti. A nikoli někdo jako Jindřich Forejt, kdo na žádném diplomatickém postu nebyl," řekl časopisu Respekt v rozhovoru Karel Schwarzenberg.

Václav Klaus však na svém požadavku neoblomně trval a dlouho se s ministrem zahraničí dohadovali. Schwarzenberg se nakonec rozhodl ustoupit a podniknout s Klausem výhodný "výměnný obchod". Se svou troškou do mlýna ale patrně musel přijít i ministr financí, či premiér, u kterého se v tomto směru spekulovalo třeba o podepsání amnestie.

Jindřich Forejt se měl stát velvyslancem ve Vatikánu, nakonec dal ale přednost práci pro Hrad Jindřich Forejt se měl stát velvyslancem ve Vatikánu, nakonec dal ale přednost práci pro Hrad | ČTK
Co za to dostali?

"To, že pan prezident podepsal všechny zákony, které do té doby odmítal a které byly pro další fungování vlády, v níž působím, zcela zásadní. Daňové změny, rozpočet, restituce, které nakonec nevetoval, a tak dále," přiznal Respektu Schwarzenberg.

Proč Klaus tolik trval na prosazení Forejta ve Vatikánu však jasné není, prezident ministru zahraničí svou volbu vysvětlil přesně ve svém stylu: "Že ho chce," popsal Schwarzenberg diskusi nad vatikánským diplomatem.

Forejt zůstal na Hradě

Forejt se rozhodl, že dá přednost práci na Hradě a ve funkci zůstane i po nástupu nového prezidenta Miloše Zemana.

"Navrhneme časem jiného velvyslance. Ona ta věc příliš nespěchá," uvedl ministr a neúspěšný Zemanův protikandidát z volebního finále.

itartas ( 29. března 2013 23:09 )

ááá tady někdo četl Marxe...

itartas ( 29. března 2013 23:07 )

je sem nastrčený Bilderbergem, aby to tady u nás rozvrátil na sračku

itartas ( 29. března 2013 23:06 )

je to naprostá hanba naší diplomacie

krupan10 ( 20. března 2013 12:18 )

a to proto, že jseš pěkná dylyna

krupan10 ( 20. března 2013 12:16 )

naprostá pravda

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud