Kšefty mezi knížetem a Klausem: Velvyslanec výměnou za restituce
Karel Schwarzenberg ustoupil Klausovi při volbě velvyslance ve Vatikánu a ten na oplátku podepsal některé zákony
(Autor: Archiv Blesku)
Autor:
ljš -
19. března 2013
•
12:33
Sdílej:
Karel Schwarzenberg je ostřílený politik a zkušenný diplomat, který dokázal vyzrát i na bývalého prezidenta Klause. Aby pomohl prosadit klíčové zákony vlády Petra Nečase, nabídl tehdejší hlavě státu výměnný obchod...
"Poslední velký spor byl o vyslání šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta do Vatikánu. Já jsem říkal, že do Vatikánu, civilizované evropské země, se posílají starší diplomati, kteří mají jistou důstojnost, věk, zkušenosti. A nikoli někdo jako Jindřich Forejt, kdo na žádném diplomatickém postu nebyl," řekl časopisu Respekt v rozhovoru Karel Schwarzenberg.
Václav Klaus však na svém požadavku neoblomně trval a dlouho se s ministrem zahraničí dohadovali. Schwarzenberg se nakonec rozhodl ustoupit a podniknout s Klausem výhodný "výměnný obchod". Se svou troškou do mlýna ale patrně musel přijít i ministr financí, či premiér, u kterého se v tomto směru spekulovalo třeba o podepsání amnestie.
Jindřich Forejt se měl stát velvyslancem ve Vatikánu, nakonec dal ale přednost práci pro Hrad | ČTK
Co za to dostali?
"To, že pan prezident podepsal všechny zákony, které do té doby odmítal a které byly pro další fungování vlády, v níž působím, zcela zásadní. Daňové změny, rozpočet, restituce, které nakonec nevetoval, a tak dále," přiznal Respektu Schwarzenberg.
Proč Klaus tolik trval na prosazení Forejta ve Vatikánu však jasné není, prezident ministru zahraničí svou volbu vysvětlil přesně ve svém stylu: "Že ho chce," popsal Schwarzenberg diskusi nad vatikánským diplomatem.
Forejt zůstal na Hradě
Forejt se rozhodl, že dá přednost práci na Hradě a ve funkci zůstane i po nástupu nového prezidenta Miloše Zemana.
"Navrhneme časem jiného velvyslance. Ona ta věc příliš nespěchá," uvedl ministr a neúspěšný Zemanův protikandidát z volebního finále.
ááá tady někdo četl Marxe...