Čtvrtek 20. ledna 2022
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Oblačno, sněžení 2°C

Zemřel sociolog a bývalý politik Rudolf Battěk (†88): Představitel Občanského fóra

Ve věku 88 let dnes zemřel sociolog a politik Tomáš Rudolf Battěk.
Ve věku 88 let dnes zemřel sociolog a politik Tomáš Rudolf Battěk.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, kla - 
17. března 2013
18:06

Ve věku 88 let zemřel dnes dopoledne sociolog a bývalý politik Rudolf Battěk. Patřil mimo jiné k zakladatelům Klubu angažovaných nestraníků a v listopadu 1989 také k čelním představitelům Občanského fóra.

Informoval o tom server Lidovky.cz. Battěk například v roce 1997 obdržel Řád Tomáše Garrigua Masaryka. "Ruda Battěk byl vlastně jediný sociální demokrat v této republice, byl dokonce v Socialistické internacionále," řekla ČTK socioložka Jiřina Šiklová.

Znal se prý například s někdejším německým sociálnědemokratickým kancléřem Willym Brandtem nebo švédským premiérem Olofem Palmem. "Přesto to byl chlap, který byl víc než 9,5 roku zavřený za normalizace, to je polovička toho celého období," podotkla. Battěk byl za dob normalizace dvakrát vězněn pro údajné podvracení republiky.

Podepsal Chartu 77 a byl členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. V listopadu 1989 byl čelným představitelem Občanského fóra a byl i členem ČSSD. Strana ho v červnu 1990 vyloučila, ale její ústřední výkonný výbor o tři roky později toto rozhodnutí zrušil. Do sociální demokracie se Battěk nevrátil, protože se mezitím stal členem Asociace sociálních demokratů. Tehdejší předseda ČSSD a nynější prezident Miloš Zeman tehdy změnu vysvětlil tím, že žádná demokratická strana nemá právo na vyloučení těch členů, kteří mají jiné názory.

V roce 1996 Battěk neúspěšně kandidoval jako nezávislý do Senátu ve volebním obvodu v Praze 8. 

londynskypes ( 18. března 2013 03:56 )

aa dalsi prisluhovac dabla chrchlouna vendy h.

dzery ( 17. března 2013 19:35 )

Jeden z mála čestných politiků i kdyš se na chvílí zapletl se sociální demokracii.Čest jeho památce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa