Konec celibátu kněží? Papež možná bude světit ženaté muže, řekl Halík

Teolog Tomáš Halík má z nového papeže radost, podle něj je zárukou inteligence
Autor: psch, ČTK, INT - 
14. března 2013
05:30

Ve středu 13. března si ve Vatikánu kardinálové vybrali nového papeže. Stal se jím argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, nově František I. Je prvním neevropským papežem, co od něj lze očekávat?

František usedne do úřadu 19. března a nebude to mít lehké. Církev čelí několika skandálům, nejvážnějším je zřejmě obvinění knežích z pedofilie. Hned od začátku bude muset tvrdě pracovat.

Podle teologa Tomáše Halíka patří nový papež mezi intelektuální elitu. Jsou to prý lidé věcní, otevření světu. Jezuité jsou podle něho nejlepším řádem na světě. "Je to záruka, že papežem bude člověk vzdělaný, otevřený a praktický," řekl Halík v České televizi.

Co lze očekávat?

Halík je přesvědčen, že od nového papeže lidé sice nemohou očekávat podporu homosexuálních parstnerství či svěcení žen, na druhou stranu věří, že by mohl uvažovat o zavedení svěcení ženatých mužů na kněze.

Právě to je hojně diskutovaným tématem v Latinské Americe. Podle Halíka možná víc než kdekoliv jinde.

Povzbuzení Latinské Ameriky

"V Latinské Americe byl v poslední době nástup levicových a krajně levicových politiků. Možná, že se nový papež stane povzbuzením pro katolicismus Latinské Ameriky," dodal Halík v ČT.

Argentinská média neskrývají radost i překvapení nad volbou "svého" papeže. Výběr kardinála Jorgeho Bergoglia očividně zaskočil i většinu obyvatel této čtyřicetimilionové jihoamerické země.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

rudyptak48 ( 23. března 2013 21:16 )

Tolik nevěřících sexuologů, kterým se jedná o čistotu a blaho katlické církve jsem jěště neviděl. A pak se říká, že lidem je vše lhostejné.... není to pravda.

reggina ( 15. března 2013 08:39 )

Doporucuji "Ptaci v trni", dlouhe (kazdy tolik stranek neprecte ) ale poucne

reggina ( 15. března 2013 08:38 )

Ty asi nevidel "Supermana", doporucuji!

hofihofi ( 14. března 2013 19:48 )

Celibat byl proto, aby zeny kneze nemohli ovlivnovat, a ma to svuj ucel. Na lidskou potrebu mel hospodyni

hofihofi ( 14. března 2013 19:46 )

Ve filmu - Muz z prvniho stoleti - se ptaji mimozemstana jak se rozmnozuji, delenim.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud