Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Černý kouř nad Vatikánem: Papeže dnes nezvolili, konkláve bude pokračovat

Autor: shp, ČTK - 
12. března 2013
17:14

Ve Vatikánu dnes začalo konkláve, tedy volba papeže. Účastní se jí 115 kardinálů z celého světa, včetně Čecha Dominika Duky. I on se může stát novým papežem. Favoritem je však ghanský kardinál Peter Turkson. Během prvního dne však kardinálové nového papeže nevybrali. A nad Vatikánem se objevil černý kouř.

Konkláve může trvat několik dní, církev věří, že bude nový papež zvolen během dvou až čtyř dnů. Kardinálové až do zvolení nové hlavy katolické církve nesmějí opouštět vymezené prostory pro konkláve. Zakázaná je i jakákoli komunikace s okolním světem.

Jméno si nový papež vybere sám

Nově zvolený papež si budete sám moci zvolit jméno. Zakázáno je však jméno Petr. Zaprvé z úcty ke Svatému Petrovi a zadruhé z pověrčivosti. Ten, kdo si toto jméno přesto zvolil, by podle staré legendy byl posledním papežem. Kromě Turksona jsou dalšími žhavými kandidáty na hlavu církve milánský arcibiskupa Angelo Scoly a kanadský kardinál Mark Ouellet.

Dnes papeže nezvolili

Nad improvizovaným komínem Sixtinské kaple se však dnes krátce po 19:40 SEČ objevil černý kouř. Podle očekávání signalizuje, že v prvním hlasování kardinálové nevybrali nového papeže. Konkláve dnes trvalo přes dvě hodiny.

Zvolení papeže oznámí Pražanům zvony

Zatímco ve Vatikáně čekají lidé na bílý kouř na Sixtinskou kaplí, očekávané zvolení nového papeže bude speciálně oznámeno i Pražanům. 

Až ke zvolení papeže dojde, postupně se rozezvučí zvony katedrály svatého Víta. Na závěr zazní 266 úderů největšího českého zvonu Zikmund, který tak vzdá čest 266. papeži v historii, sdělil dnes ČTK hlavní zvoník katedrály Tomáš Stařecký. Upozornil, že po téměř sto letech bude na počest papeže zvonit celá zvonová sestava katedrálních zvonů.

mortis69 ( 13. března 2013 04:17 )

Záleží na tom,koho zrovna upalujou

mortis69 ( 13. března 2013 03:55 )

A proč jsi tam lez-blbe

mortis69 ( 13. března 2013 03:54 )

Jasně.Zvolte černýho a budou dávky pro všechny

mortis69 ( 13. března 2013 03:51 )

A jakej kouř jde z ní Tobě?Tuším,že černej

mortis69 ( 13. března 2013 03:47 )

Těžkej buzík,ale jen lehce bi

Zobrazit celou diskusi