Dnes volí nového papeže: Takhle budou kardinálové postupovat!

Autor: ČTK, tis - 
12. 3. 2013
07:00

Nadcházející volba papeže, která začne dnes odpoledne, se řídí přísnými pravidly a program 115 kardinálů, kteří se jí účastní, je rozpočítaný na minuty. Přinášíme časový harmonogram konkláve, který odsouhlasil kardinálský sbor na jednání generální kongregace.

úterý 12. března

7:00
Kardinálové se přestěhují do Domu svaté Marty (Domus Sanctae Marthae, DSM), kde budou pobývat po celou dobu konkláve. Pokoje jim budou rozděleny losem.

10:00
Začátek mše ve Svatopetrském chrámu.

15:45
Po přestávce na oběd se kardinálové přesunou z DSM do Pavlovy kaple (Cappella Paolina) v Apoštolském paláci, která se nachází v bezprostřední blízkosti Sixtinské kaple.

16:30
Volitelé ve slavnostním odění se průvodem za zpěvu hymnu přesunou do Sixtinské kaple. Zaujmou tam místa podle předem stanoveného pořádku.

16:45
Děkan kardinálského sboru přečte kolektivní přísahu. Pak jdou všichni účastníci konkláve za sebou ke stolu v přední části kaple, kde se každý dotkne vystaveného evangeliáře a přednese předepsanou větu osobní přísahy. Ještě před samou volbou teolog určený k projevu připomene všem povinnost zachovat mlčení.

Následuje první kolo volby. Volí se pomocí lístečků s textem "Volím za nejvyššího pontifika", kam volitel dopíše jméno. Lísteček se přeloží a vhodí do urny před oltářem.

19:15
Nešpory (večerní pobožnost)

19:30
Návrat do DSM

středa 13. března a případně následující dny až do pátku

6:30-7:30
Snídaně v DSM

7:45
Přesun z DSM do Pavlovy kaple

8:15
Mše v Pavlově kapli

9:30
Přesun do Sixtinské kaple a modlitba - takzvaná hora media neboli církevní hodinky podle breviáře

následují dvě kola hlasování

12:30
Návrat do DSM

13:00-16:00
Přestávka na oběd

16:00
Kardinálové se vracejí do Sixtinské kaple

16:50
Hlasování

19:15
Nešpory

19:30
Návrat do DSM

Volba papeže se řídí zněním zvláštního dokumentu, který pod názvem Universi Dominici Gregis vydal 22. února 1996 papež Jan Pavel II. Podle této takzvané konstituce se každý den mohou uskutečnit maximálně čtyři kola hlasování - dvě kola dopoledne a dvě odpoledne.

Výsledky se veřejnost dozvídá tradičním způsobem, tedy barvou kouře vycházejícího z komína Sixtinské kaple. Po neúspěšné volbě se lístky pálí společně s papírem a vlhkými pilinami, takže z komína stoupá černý dým na znamení, že se kolegium ještě neshodlo. Bílý kouř naopak značí úspěšnou volbu.

Pokud papež nebude zvolen během prvních čtyř dní, bude následovat volný den určený modlitbám a rozjímání. Dál by se pokračovalo tak, že po dvou volebních dnech by vždy následoval třetí den volna, a to až do 34. hlasovacího kola 11. dne večer. Pokud by do té doby nebyl papež zvolen, mění se procedura a nadále se hlasuje jen pro dva kandidáty s největším počtem hlasů v posledním kole. Papež musí i nadále získat hlasy dvou třetin volitelů, tedy 77 ze 115 přítomných kardinálů.

 

Doporučujeme
reggina ( 12. března 2013 17:12 )

brugal: Papež stojí v čele Vatikánu,tedy samostatného státu,který "zastřešuje" katolíky v jednotlivých zemích. Jednotlivé části mají vždy a všude centrální řízení..... Ceske pravnicke osoby? Kdyz ctete fakta, davejte, prosim, veci do souvislosti. S tim se loucim.

doodledoctor ( 12. března 2013 16:58 )

Kdo by čekal, že je na stránkách Blesku možné věřit v něco dobré? Jen si dál házejte špínu na své svědomí. Tou zlobou škodíte především sobě. Stáváte se odpadkovým košem svých nadávek. Ta dekadence vás nakonec zcela pohltí.

brugal ( 12. března 2013 16:29 )

Majetek bude vrácený českým právnickým osobám - co je na tom nepochopitelného? Pokud by se jednalo o majetek,který by byl znárodněný Vatikánu tak by ho už dávno zaplatili komunisté.

reggina ( 12. března 2013 16:04 )

Pod koho spadaji ty subjekty? brugal: Jednotlivé části mají vždy a všude centrální řízení.Je to stejné jako prohlásit,že nepotřebujeme prezidenta a premiéra,když máme krajské hejtmany ... v případě katolické církve jde jen o vyšší čísla a celý svět.

reggina ( 12. března 2013 15:59 )

A proto rikam, ze tebe nema cenu lecit, jen utratit!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa