Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Koňské maso v Česku: Dostalo se do masových kuliček i do burgerů!

Masové kuličky s koninou se na české pulty nedostaly.
Masové kuličky s koninou se na české pulty nedostaly.  (Autor: IKEA)
Autor: ČTK, oj - 
25. února 2013
12:58

Skandál s koňským masem v potravinách pokračuje. Testy v česku odhalily jeho přítomnost v masových kuličkách IKEA a v polském hovězím burgeru, který v Česku distribuuje společnost Bidvest Czech Republic. Oba výrobky byly ještě předtím, než se dostaly do prodeje.

Do Česka bylo zároveň možná dovezeno blíže neuvedené množství koňského masa z Irska, které bylo označeno jako hovězí. Případ na základě avíza od irských dozorových úřadů aktuálně prověřují veterinární inspektoři ve Zlínském kraji, uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben.

Podle Dubna byla přítomnost koňské DNA potvrzena u dvoukilogramových balení výrobku Hovězí Burger předsmažený s datem výroby 21.12. 2012, šarže L551201, výrobce PL 084001 VVE. Koňské maso obsahovaly také Kuličky z hovězího a vepřového masa balené po jednom kilogramu s datem maximální trvanlivosti 22.1.2014, které byly vyrobeny ve Švédsku pro Ikea food, číslo výrobce SE 237 EG.

"IKEA se zavázala prodávat a podávat vysoce kvalitní potraviny, které jsou bezpečné a zdravé. IKEA okamžitě zastavila prodej všech masových kuliček v Evropě, protože v jedné z testovaných šarží bylo nalezeno stopové množství koňského masa. Iniciovali jsme nezávislé testování všech masových kuliček, a jakmile získáme potvrzení o jejich kvalitě, začneme masové kuličky znovu prodávat. Zákazníci, kteří si zakoupili masové kuličky v obchodních domech IKEA, je mohou vrátit a dostanou peníze zpět," uvedl mluvčí IKEA Tomáš Kubík.

"Na základě vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci a potvrzení ve Státním veterinárním ústavu v Praze nahlašuje Státní veterinární správa výsledky tohoto zjištění do systému rychlého varování RASFF pro ostatní členské státy EU," uvedl Duben.

Aféra s koňským masem, které je vydávané za hovězí, se objevila v lednu ve Velké Británii a Irsku. Postupně se výrobky s mletým masem objevily v mnoha zemích Evropy, minulý týden i v Česku. 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

horstfuxteleshop ( 25. února 2013 19:46 )

český prasata sežerou všechno a ještě svý vládě poděkujou, je to prostě zbabělý dobytek

moiaza ( 25. února 2013 16:40 )

A pohádky je konec. Viděl jsi už někdy opravdového koně? Asi těžko, co? Jinak bys takové koniny nepsal.

moiaza ( 25. února 2013 16:39 )

 Běžte do háje. Už se někomu po konině zkřivil pysk? Jako děcka jsme to jedli furt a žijeme dodnes. Konina byla v našem mládi pochoutkou. Dneska z toho děláte kovbojku.

e.44 ( 25. února 2013 15:42 )

EU je sice horší než RVHP, o tom žádná, ale zase až takhle vývoz a dovoz neřídí. To se spíš řídí poptávkou. Kdyby lidi ty levný podřadný srágory nekupovali, nikomu by se nevyplatilo je sem dovážet ani kdyby to měl skutečně nařízeno. Já bych třeba nikdy nekoupila nic z toho v čem se našlo koňský maso ani kdyby se v tom nenašlo. Pro mě to jsou podřadný hnusy který jsem k životu nikdy nepotřebovala a to ani v době kdy jsem na tom byla podstatně hůž než teď. Ani mletý nekupuju, s vyjímkou u našeho řezníka, co mi ukáže, z čeho mi to namele, to si to radši namelu sama.

minimaxxx ( 25. února 2013 14:53 )

Nevím, co je na tom pravdy, ale v televizi říkali, že pokud není kůň chovaný na "jídlo", tak má nějaké jiné - pro člověka jedovaté - očkování. Kůň, který je chovaný na jídlo toto očkování nemá nebo ho očkují jinou neškodnou látkou. Proto tato konina asi neee, kdoví čím to napíchali...

Zobrazit celou diskusi