Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Ruský meteorit: 1200 zraněných a škoda 630 milionů! Jiný asteroid zemi minul

Autor: ČTK, simao - 
16. února 2013
14:56

Podle ruských úřadů stoupl počet zraněných po včerejším dopadu meteoritu a jeho úlomků na Urale na 1200, škody se zatím pohybují kolem miliardy rublů (630 milionů korun). Další asteroid se však v noci zemi naštěstí vyhnul.

Kolem dvanácti stovek zraněných, včetně 259 dětí. To je současná bilance včerejšího dopadu meteoritu v ruském Čeljabinsku. Většina lidí utrpěla řezné rány, když silná tlaková vlna rozbila tisíce oken a výloh.

Patrně nejhůře je na tom žena, která si zlomila páteř! Letecky ji museli přepravit na operaci do Moskvy.

Meteor způsobil i rozsáhlé hmotné škody, ty se údajně pohybují kolem jedné miliardy rublů (asi 630 milionů korun). Z budov prý nejhůře dopadl Čeljabinský zimní stadion, i tak je ale velké štěstí, že meteorit nedopadl do hustě obydlené oblasti. Podle čeljabinského gubernátora se město podruhé narodilo.

Za dvacetistupňových mrazů uklízí po meteoritu

Škody jsou patrné ve více než stokilometrovém okruhu kolem jezera Čebarkul, kam dopadla největší část meteoritu. Do oblasti byly vyslány opravářské čety z jiných částí Ruska, které za dvacetistupňových mrazů čile opravují. Ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov slíbil, že především poškozené školy, školky a nemocnice budou do pondělí funkční.

NASA přitom podle ruských médií odhadla sílu výbuchu nebeského tělesa na 300 až 500 kilotun klasické trhaviny, což je nejvíce od dopadu Tunguzského meteoritu, který zasáhl Sibiř roku 1908.

Takhle dopadal meteorit na Urale Takhle dopadal meteorit na Urale | ČTK

Asteroid 2012 DA14 zemi minul

V "těsné" blízkosti necelých 28 tisíc kilometrů přitom včera večer minulo zemi další vesmírné těleso - asteroid 2012 DA14. Viditelné škody však naštěstí nezpůsobil.

Pravděpodobnost srážky Země s asteroidem o délce 45 metrů a hmotnosti zhruba 135 tisíc tun byla podle expertů nulová. Přesto byl tenhle blízký průlet asteroidu dlouho očekávanou události. Uralský meteorit ji však dokonale zastínil.

Astronomové dráhu 2012 DA14 díky nejmodernější technice s velkým předstihem přesně spočítali. Menší meteority jim však často uniknou. Zatím jsou schopni v blízkosti Země odhalit 95% asteroidů o průměru jednoho kilometru a více.

mortis69 ( 17. února 2013 03:16 )

Na Tunguzku tenkrát prej spadl meteorit A co prokázaná radiace a nemoc z ozáření u Evenků,kteří byli poblíž?Proč vědci pořád ignorujou fakta,jen proto,že jim nesedí do zavedených dogmat?Říct,že fakta ukazují na mimozemskou loď je jako říct ve středověku že bůh je vůl,jak anděl

Zobrazit celou diskusi