Internet se baví: Zemanovo gesto znamená krysa! Jak se líbí prezidentský portrét vám?

Autor: simao, INT - 
11. února 2013
12:13

ANKETA: Oficiální prezidentské foto Miloše Zemana vyvolalo různé reakce. Někomu se líbí, někomu ne, a to i proto, že Zemanovy sepjaté ruce narušují letitou tradici. Pro vtipálky se však Zeman se "svatouškovským" výrazem stal brzy terčem vtípků.

Nastupující prezident Miloš Zeman zveřejnil o víkendu svůj oficiální portrét. Jedni ho považují za zdařilý, jiní však za kontroverzní. Na snímku od fotografa Herberta Slavíka má totiž Zeman nezvykle sepjaté ruce u brady. A na to nejsme z předchozích prezidentských portrétů rozhodně zvyklí. 

Zeman nechal při focení popustit uzdu fotografově fantazii. Do práce na svém portrétu prý podle Slavíka příliš nezasahoval a nechal si od fotografa sdělit jeho představu.

V České republice však podobu (a ostatně ani umísťování) prezidentského portrétu neupravuje žádný právní předpis. A podle premiéra Nečase prý ani není důvod nějaký takový předpis či doporučení do úřední praxe zavádět.

Co znamená Zemanovo mocenské gesto?

Zeman tak naboural pouze konvence. Na internetu se však stal již i terčem několika vtípků, které začínají kolovat po sociálních sítích. Jeden z uživatelů se třeba pokusil rozklíčovat Zemanovo "mocenské" gesto pomocí znaků, užívaných v bojovém umění ninjutsu - a to, co naznačuje Zeman, prý znamená "krysa"!

Další vtipálci vzpomínají např. Zemanovu lásku k becherovce, partnerství s lobbistou Šloufem, podobu s panem Burnsem ze Simpsonových, či spekulace nad financováním Zemanovy kampaně firmou Lukoil, kterým se však Zeman usilovně bránil. A co říkáte na Zemanův oficiální portrét vy?

Oficiální portrét nastupujícho prezidenta Miloše Zemana: Neupravená verzeOficiální portrét nastupujícho prezidenta Miloše Zemana: Neupravená verze | Herbert Slavík

Zeman vedle sepnutých rukou, které obvykle znamenají jistou uzavřenost a vytváření bariéry, však zaujal i lehkým, dalo by se říci potutelným úsměvem alá Mona Lisa. Žádný z jeho předchůdců v českém prezidentském úřadě se přitom na oficiální fotografii neusmíval.

Zemanova nakloněná hlava říká: Sleduji vás

Vedle toho má Zeman i lehce nakloněnou hlavou, což je však gesto, které ho provází delší dobu. Odbornice na řeč těla Eliška Landovská to vyhodnotila nedávno takto: "Chce tím říct, že svým posluchačům věnuje maximální pozornost, je to gesto nesmírně přitažlivé, protože každý má rád, když je mu věnována pozornost. Je to výraz vyjadřující – sleduji vás a zajímá mě, co říkáte," sdělila Novinkám.

A Zeman, mimochodem znatelně vyretušovaný a "zkrášlený", takto nyní bude dohlížet na žáky a úředníky. Tedy alespoň tam, kde si ho skutečně vyvěsí.

V plánu to má ostatně i premiér Nečas ve své kanceláři. "Samozřejmě považuji za svou povinnost ústavního činitele ve svých oficiálních prostorech mít portrét prezidenta republiky. Mám ji u dosavadního prezidenta, budu ji mít i u nově zvoleného prezidenta," řekl o Zemanově oficiálním portrétu premiér.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

doktorka6 ( 15. února 2013 21:29 )

Prý, poučuje novinář svého kolegu před schůzkou s prezidentem: -je nezbytné aby jsi se podíval do zrcadla a několikrát si nahlas řekl: Jsem absolutní nula, co nic nezná, absolutní nula, co nic nezná, absolutní nula, co nic nezná, jsem poctěn, že se mohu setkat a promluvit s panem prezidentem a pobrat od něho rozumy.....teprve až tvoje tělo souzní s těmito slovy můžeš pana prezidenta oslovit.Položíš krátkou otázku, přikrčíš se a budeš zbožně naslouchat. K tomu ti dopomáhej Bůh !

zvukar ( 15. února 2013 10:30 )

Špatně vyřezaný svatý.

krab ( 14. února 2013 19:34 )

Miloš Zeman jako legendární herec Marlon Brando? Tak to mě plesk zase pobavil

poletucha ( 14. února 2013 16:53 )

no joo,ale představte si,že nějakej potentát ho uvidí na tý retuš fotečce, a pak z letadla vyyystouuupiii.....ORIGINÁL!MŇO

pgga ( 13. února 2013 22:58 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud