Ministr životního prostředí Chalupa: Solární energie nás přijde na bilion korun

Autor: ČTK - 
10. 2. 2013
13:06

Čeští daňoví poplatníci zaplatí kvůli špatně nastavenému systému podpory fotovoltaiky až bilion korun. Za současný stav mohou poslanci, kteří v roce 2005 zákon odhlasovali a také vláda premiéra Jana Fischera, která hrozivou situaci neřešila.

V debatě televize Prima to dnes uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Energetický regulační úřad tento týden oznámil, že někteří jeho pracovníci v letech 2005 až 2011 zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny. Kvůli netransparentně stanoveným vyšším cenám měly vzniknout státu miliardové škody.

Může za to vláda Fischera

Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se projevuje v konečných cenách spotřebitelům. Podle Chalupy za současný stav mohou poslanci, kteří v roce 2005 zákon odhlasovali, a poté vlády ODS a následně premiéra Jana Fischera, které v druhé polovině roku 2009 a v roce 2010 tehdy již hrozivou situaci neřešily.

"V momentě, kdy je přislíbená nějaká podpora, tak ji nelze odejmout. Můžeme se bavit o zastavení nebo zpomalení podpory pro nové zdroje z hlediska fotovoltaiky, ale více méně nemáme možnost zastavit podporu na ty zdroje fotovoltaiky, které už jsou," podotkl Chalupa.

Jeho oponentka v debatě, poslankyně KSČM Kateřina Konečná, obvinila Chalupu a jeho ministerstvo z nečinnosti a chtěla od něj vědět, kdy už vydá vyhlášku o nakládání s elektroodpadem, která by řešila i problém se solárními panely. "Pokud se tím nebudeme zabývat již nyní, tak nám ty fotovoltaické panely na těch polích zůstanou a nakonec je stejně bude muset zlikvidovat stát. A bavíme se v řádu stovek milionů korun, které to bude stát," zdůraznila Konečná.

itartas ( 11. února 2013 08:49 )

Takhle se to dělá dámy a pánové! A nám přísluší pouze přihlížet s otevřenou hubou.

tuning ( 10. února 2013 20:31 )

Jak začít? Kdo bude konat? Lidi by už neměli stagnovat!!!

tuning ( 10. února 2013 20:29 )

Třeba se podívat, kdo se pohybuje v energiích. Taky bývaly premiér za ODS, co neustál důvěru atd...

lukreciaborgia ( 10. února 2013 20:24 )

Tak v první řadě zjistit,kdo je majitelem fotovoltaisek !Pak jim,ne občanům,ale majitelům vzít miliardy a ať si to zaplatí.To přece není normální,aby to platili lidé,daňoví poplatníci!!!Je tady bordel.Soudci nesoudí,dostanou z ciziny pokutu a platíme to my.Teď ty fotovoltaiky,přece někde musí být majitel !!Čípak jsou??Stejně jako dům exposlance Wolfa.Je prázdný,Wolfa nemohou najít ??!!Takže nenápadně upozorním bezdomovce,ale nejlépe cikány a Wolf přikluše do 24 hodin!To by byl fofr !!

mirda204 ( 10. února 2013 19:34 )

Začít u jejich rodin a známých.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa