Čeští vojáci míří do války v Mali! Vyšle je tam premiér Nečas

Premiré Petr Nečas by měl vyslat české vojáky do Mali, aby pomohli místním jednotkám a Francouzům v boji proti radikálním islamistům  (Autor: ČTK, Reuters)
Autor: simao, ČTK - 
6. února 2013
15:11

V současné době zastává funkci premiéra, i ministra obrany. Na Petru Nečasovi je proto nyní vyslání českých vojáků do konfliktu v Mali, které schválila vláda a podporuje jej za určitých podmínek i opozice.

Poté, co na ministerstvu obrany skončila Karolína Peake po pouhých osmi dnech, se řízení resortu ujal dočasně předseda vlády Nečas. A protože se vládní koalice na obsazení tohoto postu stále ještě nedomluvila, je tak na premiérovi, aby poslal české vojáky do konfliktu v západoafrickém Mali.

Souhlasí i opozice

Vyslání vojenské jednotky do mise EU v Mali již schválila vláda, proti není tentokrát ani opozice.

K výsadku však musí dát ještě souhlas Parlament. ČSSD však již dala najevo, že při splnění určitých podmínek krok vlády podpoří. Požaduje však, aby veškeré náklady v předpokládané výši 220 milionů hradilo ministerstvo zahraničí a bylo předem určeno, jak dlouho čeští vojáci v Mali budou.

Češi by tak měli pomoci francouzským a oficiálním malijským jednotkám v boji proti rebelům z řad radikálních islamistů, kteří ovládají sever země. Francie se do boje proti vzbouřencům pustila 11. ledna poté, co se začala obávat, že se z její bývalé kolonie stane teroristický stát. Rebelové jsou totiž napojeni na al-Kaidu.

Úkol: Výcvik malijské armády

Čeští vojáci by se v Mali měli podílet především na výcviku maliské armády, do samotných bojů s islamisty však nezasáhnou, sdělila ČTK exministryně obrany a vicepremiérka Peake. A Nečas dodal, že vyslaných vojáků by mělo být maximálně padesát.

"Je zájmem celé Evropské unie stabilizovat tento prostor, protože zde mohou vzniknout základny různých teroristických skupin, včetně Al-Káidy," uvedl k rozhodnutí vlády Nečas.

Francie přitom do Mali vyslala již 4000 vojáků, pokud však vše půjde podle plánu, měli by se prý začít stahovat již v březnu, jak dnes oznámila kancelář francouzského prezidenta Hollanda. Francie přitom tvrdí, že od začátku její ofenzivy na severu Mali byly zabity stovky islamistů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

olda1 ( 9. února 2013 21:47 )

Řeší jenom mediální výstupy, běžným lidem nepomohl nijak. Naopak. PROTI VV A BÁRTOVI BYL ZENTO TÝDEN ODSTARTOVÁN MEDIÁLNÍ ÚTOK, za kterým stojí kmotři a KALDA. Nejsem příznivec VV, ale do vládních kroků šlapou dobře. Asi to bude ten důvod, kvůli kterému byl čirou náhodu zase nastartován puč proti Bártovi a VV. Je to zajímavé, že jakékoli problémové věci o VV slyšíme vždy v době, kdy je třeba odvést pozornost od problémů vlády nebo jejich jednotlivých stran - viz. aktuálně vnitřní krize ODS. A Kalousek nemá asi moc radost s napadání odsouhlasených církevních restituci že strany VV...

itartas ( 8. února 2013 12:58 )

může mi někdo říct, proč jdou naši kluci riskovat své životy do země do které je nám merde? Jo aha jsme v NATO, jsem zapomněla. Mimochodem může mi někdo říci, proč je stále NATO? Vždyť Varšavská smlouva neexistuje stejně jako SSSR, tak proti komu NATO?

clio ( 6. února 2013 22:06 )

Necas ministr obrany ktery odmita pomoc francouzkym a malinskym jednotkam a tak tam posle za sebe nahradniky.Za jake zasluhy je ministrem obrany kdyz nema za sebou zadnou obrannou pripravu a kdyz ma moznost si ji dodatecne doplnit tak misto sebe tam posle nahradniky.Vycuranec.

robin5 ( 6. února 2013 20:13 )

Ta briketa v rakvi byl sice feťák cigoš, ale byl Bílý. Tak asi proto je z něho slavná mrtvola.

kobyla1 ( 6. února 2013 18:42 )

Kdepak prezident..........Cikán černý cikáááááááán

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud