Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Zásah v sídlech Lesů ČR a lobbisty Harta: Policie vyšetřuje podivné zakázky

Zásah protikorupční policie v domě lobbisty Jiřího Harta, spojovaného s údajnými předraženými zakázkami Lesů ČR
Zásah protikorupční policie v domě lobbisty Jiřího Harta, spojovaného s údajnými předraženými zakázkami Lesů ČR  (Autor: Foto Blesk - David Malík)
Autor: simao, ČTK - 
21. ledna 2013
14:38

Protikorupční policie má opět na pilno. Její "kukláči" dnes zasahovali v centrále státního podniku Lesy ČR. A jak se Blesku podařilo zjistit a vyfotit, tak i v domě lobbisty Jiřího Harta, o kterém se spekulovalo, že doluje skrze dvě společnosti peníze ze zakázek Lesů ČR.

V roce 2009 prý potřebovala státní firma Lesy ČR, vlastník poloviny lesů v zemi, zrenovovat svůj zastaralý informační systém. A tak vyhlásila dvě veřejné IT zakázky. Ty však bez výběrového řízení získaly firmy Dynn a Time Import. A od té doby se nad nimi vznáší stín pochybností.

Na podzim 2012 přinesl deník E15 spekulaci o tom, že tyhle státní zakázky za 340 milionů byly předražené. A to prý o pořádný balík. Na kontech neprůhledných zahraničních společností měly skončily miliony, které obratem doputovaly zpátky do Česka na jiná konta.

Protikorupční policie prošetřuje podivné zakázky

"Existuje podezření, že IT zakázky zadané Lesy ČR jsou úmyslně vysoce nadhodnoceny a může docházet k vyvádění finančních prostředků z podniku," sdělil tehdy zdroj deníku blízký policejnímu prezidium.

Tomu, že na tom přece jen něco je, napovídá dnešní zásah protikorupční policie v centrále státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové. Souvisí prý právě s vyšetřováním zakázek na informační technologie, potvrdil ČTK předseda dozorčí rady podniku Miroslav Zámečník.

Nikdo však nebyl zadržen, dodal mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej. Vyšetřovatelé si tak patrně odnesli jen další podklady.

Vedení LČR je přitom v současné době bez ředitele - Svatopluk Sýkora loni v listopadu rezignoval a ministerstvo zemědělství nyní vybírá jeho nástupce. 

Zásah v domě lobbisty Harta

Vyšetřování však dle informací Blesku probíhalo nejen v sídle Lesů, ale i v domě lobbisty Jiřího Harta, spojovaného právě s výherci zakázek Dynn a Time Import. Měl prý dispoziční právo ke švýcarským kontům, kde miliony od Lesů skončily.

Podle deníku E15 však má mít celý případ ještě širší rozměr. Spekuluje také o napojení Harta a milionů na Grossovu ČSSD.

Hart totiž patřil ke spolumajitelům agentury Christian V.I.P. jiného lobbisty Andreje Surňaka, někdejšího mediálního poradce Stanislava Grosse, která pomáhala ČSSD s Grossovou kampaní "Myslím to upřímně".

BIS ostatně již dříve ve svých výročních zprávách opakovaně upozornila na netransparentní finanční toky v Lesech ČR a tuto firmu označila za exemplární příklad neprůhledného propojení státního majetku, byznysu a politických stran, upozorňují Hospodářské noviny. Uzavře se tedy kruh Lesy ČR - zakázky za miliony - Hart - ČSSD, nebo jde o čirou spekulaci? To ukážou až výsledky vyšetřování.

joudajoudovy ( 21. ledna 2013 18:52 )

jasne, vytunelovat a za babku prodat degeneratovi. on je preci jediny, ktery se vyucil lesnikem a ryboznalcem. orlicke panstvi bude sahat az do babor.

howareyoudoing ( 21. ledna 2013 18:44 )

A ma tato slavna akce vubec nejaky smysl?

joudajoudovy ( 21. ledna 2013 14:48 )

tak co kalousku a necasi, spani mate stale dobre???? degenerat vam od amnestie nepomuze, drive zaklepe pantofli

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud