Blesk v největším tunelu Česka: Na Blance pracuje tisíc dělníků

Autor: Kateřina Kycltová - 
19. 11. 2012
06:29

Tunel Blanka. Předražený, kritizovaný projekt a pozůstatek po vládnutí exprimátora Pavla Béma. Ale také moderní stavba a nejdelší městský tunel ve Střední Evropě. Blesk se vydal Blanku prozkoumat na vlastní oči.

 Do hlubin Blančiny duše, jak by se dala poeticky nazvat naše návštěva v nejdelším silničním tunelu u nás. Nad hlavami máme zhruba dvacet metrů zeminy, pod nohama spletitý labyrint chodeb.

Luxus

Za vjezdem do tunelu potkáváme dělníky, kteří obkládají barevnými kachličkami stěny 6,5 kilometrů dlouhého tunelu. Jsou jich zde neuvěřené dva miliony! „Pokud by se to jen natřelo, jak je to běžné, tak by se však musely stěny po nějaké době opět přetírat. Kachličky vydrží sto let,“ argumentuje Pavel Šrámek, výrobní náměstek Metrostavu. Kachličky stály 75 milionů korun.

Dokončení

Blanka je rovněž spojená s několikrát odkládaným datem jejího otevření. Nyní se za něj mohou v Metrostavu zaručit. „Bude to duben 2014. Devadesát procent stavebních prací je hotovo,“ vysvětluje ředitel Metrostavu Jiří Bělohlav. To nejzásadnější mají však stavaři za sebou: ražbu. „Nejtěžší část byla ta u Prašného mostu, byla tam tak sypká zemina, že jsme prorazili denně jen 70 centimetrů. Oproti tomu na Letné byla půda pevná. Tam jsme udělali třeba i šest metrů za den,“ vzpomíná zástupce ředitele divize v Metrostavu Jiří Valeš.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tomik007 ( 19. listopadu 2012 11:41 )

Klidne mohli celej tunel vytapetovat petistovkama - na to by tech odklonenych 10 miliard urcite stacilo...

rendyx111 ( 19. listopadu 2012 10:20 )

Nej.hláška je-kachličky vydrží 100 let.....

jerry ( 19. listopadu 2012 08:24 )

Začínám si myslet, že v tom Blesku lžou.

kterej ( 19. listopadu 2012 08:23 )

myslej tím tunel, nebo TUNEL? slibovali nám pornellčin deníček ob den a zatím byl jen jeden, skandál.

castelo ( 19. listopadu 2012 08:21 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa