Dceru jí zavalil dům, ona se ujala vnoučat a zoufale bojuje o přežití
Nejtěžší období svého života teď prožívá Anna Hromá (43) z Ústí nad Labem, jejíž dcera zemřela před měsícem v ústeckých Předlicích pod troskami zříceného domu. Ujala se tří sirotků, kteří po dceři zůstali. Nemá ale peníze na to, aby je uživila.
Barbara (7), Kristián (5) a Samuel (3) si ztrátu matky uvědomují. Zejména nejstarší Barbara, která chodí do 1. třídy, to těžko nese. Blesku se svěřila, že by si nejvíc přála, aby se maminka vrátila. I když se babička, která spolu s nimi vychovává i vlastní dceru (15), snaží, žijí, podle jejích slov, v nedostatku.
Na pohřeb dcery si musela půjčit
„Je to pro mě těžké. Zadlužila jsem se. Musela jsem si půjčit na pohřeb dcery. Dlužím i za nájem na ubytovně, kde máme dvě místnosti se sprchovým koutem a záchodem na chodbě. Vedoucí ale ví, že jsem v těžké situaci, takže je ochotna mi s placením počkat,“ řekla babička. „Kluci by potřebovali do školky, nemám ale na to. Nemůžu jim koupit ani slušné oblečení,“ dodala.
Jediným příjmem Anny Hromé jsou sociální dávky, které podle jejích slov činí 12 000 korun měsíčně. Ubytování jí z větší části hradí sociálka, sama doplácí jen 2600 korun. Zbytek peněz padne hlavně na splátky, dluhy má u příbuzných a známých. „Dlužím asi 40 000 korun. Vzala jsem si také půjčku 10 000 korun. Měsíčně splácím po osmi tisících. Z toho, co mi zbyde, se nedá vyžít,“ řekla.
Úřady řeší otázku poručnictví
Úřady teď řeší otázku poručnictví. „Odělení sociálně-právní ochrany dětí podalo po úmrtí matky a s ohledem na fakt, že v rodném listě není uveden otec u nejmladšího dítěte, návrh k soudu na ustanovení poručníka, a to ve prospěch babičky,“ uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová. Po vyřízení těchto formalit bude moci Anna Hromá požádat o další dávky na úřadu práce.
Oni nechteji opustit sve domy, az kdyz jim to pada na hlavu, to uz byva casto pozde. Ale musi si vyridit penize na deti, na to ma narok, bude to trochu trvat. Ale na ulici numuzou zustat.Snad ma pani sourozence kdo ji alespon u nich necha , nez si neco pak najde.