Zničit domovy a deportovat: Francie vyhání ze země Romy

Autor: Ladislav Leimer - 
29. srpna 2012
12:47

Bagry likvidují domky, karavany i dřevěná přístřeší. Jejich majitelé likvidaci jen přihlížejí. Ve Francii se s ilegálními romskými přistěhovalci v táborech nemazlí. Při posledních šesti raziích odtud úřady vyhnaly na tisíc lidí...

Romové si vybudovali obrovskou komunitu poblíž města Lyon už před více jak rokem. Francouzská protiimigrační politika je ale přísná, přistěhovalcům z Rumunska nic takového nedovoluje. A tak policie na místě provádí pravidelně razie. Za posledních šest týdnů jich bylo už šest.

Tábory likvidují kvůli kriminalitě

Během té doby bylo od Lyonu vyhnáno na tisíc rumunských Romů. 180 lidí bylo zatčeno a hrozí jim deportace. Ve Francii se na tábory zaměřili především proto, že v nich rapidně stoupla kriminalita. Týkala se krádeží, přepadení a dokonce sexuálního zneužívání nezletilých. „Policie nás odsud vyhání, použijí prý i násilí,“ řekl Ljupco, otec pěti dětí, který v osadě žil a nyní musí zmizet. Romům, kteří tábor opustí dobrovolně po první výzvě, francouzská vláda zaplatí cestu domů. Na dospělého člověka vyplatí 7500 Kč, na dítě 2500 korun.

Další videa
Články odjinud