Čtvrtek 13. května 2021
Svátek slaví Servác, zítra Bonifác
Oblačno, déšť 21°C

NASA zveřejnila první video z přistání Curiosity na Marsu

Snimek pořízený vozítkem Curiosity ukazuje povrch Marsu.
Snimek pořízený vozítkem Curiosity ukazuje povrch Marsu.  (Autor: ČTK)
Autor: oj, ČTK - 
7. srpna 2012
07:26

NASA zveřejnila první video, které pořídilo robotické vozítko Curiosity při svém pondělním přistání na Marsu. Čtvrtou planetu sluneční soustavy bude stroj o velikosti menšího auta zkoumat nejméně dva roky s cílem zjistit, zda byl někdy na Marsu život

Asi 40 vteřinový sestřih v nízkém rozlišení, který se skládá z 297 filmových políček, ukazuje poslední dvě a půl minuty sestupu vozítka. Začíná oddělením tepelného štítu a končí záběrem na zvedající se prach před konečným dosednutím na povrch rudé planety.

Video, které podle AP pracovníci NASA přivítali s nadšením, by mělo být k dispozici ve vysokém rozlišení a plné délce poté, co Curiosity pošle na Zem další data.

Šestikolové vozítko, jehož mise přišla na 2,5 miliardy dolarů (asi 45 miliard korun), váží 900 kilogramů a je dlouhé tři metry. Stroj, poháněný radioizotopovým termoelektrickým generátorem, je vybaven kolekcí nejmodernějších nástrojů určených k rozboru vzorků půdy, skal a atmosféry. S jejich pomocí má Curiosity kromě pátrání po stopách života zkoumat také klima a geologii rudé planety a sbírat data pro budoucí let s lidskou posádkou.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa