Střelcem je student medicíny: Praxi měl tam, kam teď vozí jeho oběti

Autor: red - 
20. července 2012
21:28

Žádný záznam v trestním rejstříku, ani napojení na teroristickou skupinu. Nic, co by nasvědčovalo, že teprve 24letý James Holmes půjde do kina a začne chladnokrevně střílet do diváků. Co kriminalisté o zabijákovi dosud ví?

Šíleným střelcem je 24letý James Holmes. Z minulosti nemá žádný záznam v trestním rejstříku, není ani napojený na žádnou teroristickou organizaci. Studoval neurologii na univerzitě v Coloradu, v červnu ze školy odešel, nedokončil ji. Praxi dělal v té samé nemocnici, kam teď vozí oběti jeho běsnění.

Původně svědci z masakru v kině vypovídali, že muž byl oblečen jako hlavní nepřítel Batmana Bane. James Holmes se ale zhlédl v jiném záporňákovi z filmové série. Muž totiž policistům po zatčení tvrdil, že je "Joker", což je další z nepřátel Batmana. Dokonce si před útokem nabarvil vlasy na červeno, aby ho připomínal. "Jednoznačně jde o vyšinutého jedince," řekl policejní komisař Ray Kelly. "Nabarvil si vlasy na červeno a tvrdil, že je Joker, zjevně nepřítel Batmana," vysvětluje Kelly.

Podle fotky ho pomohla policistům identifikovat jeho matka. Reportérovi televizní stanice ABC instinktivně potvrdila: "Máte tu správnou osobu. Musím zavolat policii... Potřebuji letět do Colorada."

Policejní mluvčí příbuzných později uvedl, že rodina domnělého střelce je rozzuřená a incident všechny šokoval. Prostřednictvím mluvčího rodinní příslušníci také poslali slova upřímné soustrasti obětem.

Policii střelec po zadržení řekl, že má doma výbušniny. Na místo jeho bydliště se okamžitě vydali pyrotechnici, kteří celý dům evakuovali a prohledávají. Nástrahy v bytě jsou podle expertů velmi důmyslné a odstranit je může trvat až několik dní.

Před útokem si Holmes hodiny pouštěl naplno ze sterea jednu a tu samou písničku. Nechal ji zapnutou i poté, co odešel z bytu, který napěchoval výbušninami a hořlavinami.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

e-inkvizitor ( 21. července 2012 20:05 )

Klidně se mohl zhroutit ze školného (na PhD je to solidní pálka) a nepovzbudivých vyhlídek (základní výzkum není příliš lukrativní). Další věcí je, že není těžké se jen učit, těžké je poznatky aplikovat - a o tom je PhD (pokud je po BS/BSc, tak až jeho druhá polovina).

e-inkvizitor ( 21. července 2012 20:02 )

Nevědět není chyba, ale nevědět a poučovat ostatní je trestuhodnou nabubřelostí Neználka. V USA (a také v GB a řadě dalších zemí, u některých oborů to lze i v Německu) může doktorské (PhD) studium přímo navazovat na studium bakalářské (BS/BSc). Např. matematika na MIT je organizována tak, že doktorand dva roky studuje specializační předměty obvyklým způsobem a pak dva roky řeší konkrétní projekt. Dokonce když už jsem zmínil MIT, tak masters degree z matematiky vůbec nenabízejí. Ještě pro doplnění, studium medicíny je v USA "navazujícím magisterským" studiem, uchazeč musí mít čtyřleté bakalářské studium (nebo dvouletý premed, ale s tím má zejm. na špičkových fakultách horší pozici), v rámci kterého absolvoval odpovídající základní univerzitní kurzy (fyzika, chemie, biologie, matematika). Toliko k vaší neznalosti a nyní k faktům - Holmes "maturoval" v roce 2006, v roce 2010 získal bakaláře na University of California, Riverside v oboru neurovědy (neurology je ve smyslu neuroscience používáno v hovorové angličtině poměrně často), poté nastoupil na doktorské (PhD) studium na University of Colorado do kampusu Auschutz Medical Campus - vedle lékařské fakulty vychovávající MD je tam i zubařská, sesterská, hygienická a nikoliv zanedbatelná "přírodovědecká" fakulta (Graduate School) - a právě na té studoval. Váš "rozhled" raději nekomentuji.

gogo ( 21. července 2012 12:04 )

Je tu někde pan doktor "gevi" ? Zajímal by mě Váš názor na tento masakr... Na pachatele ...

alumno ( 21. července 2012 11:45 )

To se mýlíte, v Coloradu už ho pár let nemají.

alumno ( 21. července 2012 11:41 )

Takovéhle poruchy vesměs vznikají v dětství, viz třeba Breivik. Takže je dost možné, že rodiče jsou hlavními viníky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud