Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Čeští lékaři varují: Nový typ rakoviny postihuje hlavně ženy!

Lékaři varují: Plíce žen nekuřaček napadá nový typ rakoviny  (Autor: Foto scom)
Autor: Julie Ravingerová, simao.k - 
20. července 2012
08:44

Objevili jsme nový, biologicky odlišný druh rakoviny, tvrdí lékaři. Zasahuje plíce, postihuje ženy a nekuřačky. Dokonce do té míry, že bojuje o prvenství s rakovinou prsu.

Rakovina plic – hrozba, která v zátylku studí každého kuřáka. Negativní vliv kouření je zřejmý a prokázaný. Lékaři v Česku i ve světě ale nyní stojí před mnohem složitější otázkou. Rakovina plic totiž začíná postihovat ženy nekuřačky. Lékaři se domnívají, že jde dokonce o novou, biologicky odlišnou nemoc.

Mladé nemocné

„Dvě třetiny všech nekuřáků, u kterých se rakovina plic objeví, jsou ženy a 20 % karcinomů je diagnostikováno u žen nekuřaček,“ říká Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podle specialistů jde dokonce o odlišný biologický typ nemoci!

Zhoubný karcinom napadá plíce
Znamená to, že by ženy byly k rakovině plic náchylnější? „Plicní karcinomy se vyskytují u žen v relativně nízkém věku a je pravda, že rakovinu dostávají i ženy, které kouří jen krátkou dobu. Bylo prokázáno, že riziko karcinomu plic u žen je 1,9krát vyšší než u mužů,“ vysvětluje Petruželka. A to dokonce do té míry, že bojuje o smutné prvenství s rakovinou prsu.

Karcinom plic, jak se zdá, začíná být novou ženskou nemocí. Významně vyšší výskyt onemocnění je u asijských žen, které téměř nikdy nekouří, což je dáno jejich kulturou.

Od počátku 90. let minulého století počet mužů nemocných rakovinou plic klesá, zatímco u žen je tomu naopak. Drtivá většina těchto nádorů se objevila kvůli kouření, ale stále tu je oněch 15 % případů, v nichž karcinomem plic onemocní nekuřáci, a to i ti, kteří nebyli vystavováni ani pasivnímu kouření.

Nekuřáci mají šanci

Podle vědců však rakovina plic u nekuřáků a kuřáků není stejná. „Jsou zde náznaky, že rakovina plic u těch, kdo nikdy nekouřili, je biologicky odlišným typem onemocnění, a to hlavně u žen,“ řekl Blesku Fred Hirsch, profesor medicíny a patologie při Centru pro výzkum rakoviny Univerzity v Coloradu.

„Tato tvrzení se opírají o studie receptoru pro epidermální růstový faktor, které ukazují zvýšenou mutaci u nekuřáků, a zejména pak u ženských pacientů,“ dodává Hirsch. Dobrou zprávou ale je, že vzhledem k častějšímu výskytu některých genových změn jsou léčebné možnosti nekuřáků lepší.

oringla ( 21. července 2012 20:39 )

Kruciš, to byla reakce na dotaz "ivoadlera", mea culpa!

oringla ( 21. července 2012 20:37 )

Protože jsem tvrdá zastánkyně svobody, dopřávám doma naprostou volnost veškerému dobytku (manžela nevyjímaje)

ivoadler ( 21. července 2012 10:29 )

Jsem rád, oringle, žes potvrdila pravdivost mojí teze. Fakt bych měl víc běhat, ale jsem línej. A proto blbnu. Jak jsi na tom s nošením podprdy Ty? Ani ránu bez koránu nebo jí občas taky někdy sundáš?

sonasek ( 20. července 2012 17:42 )

Co někdo dokáže nevymyslet

londynskypes ( 20. července 2012 16:43 )

 to je zase blbost...pokud pobyvaji v rodine ,kde vsichni huli ,tak nekurak to odnese nejvice.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud