Problémy na cestě do Chorvatska: Rakouské dálnice zablokovaly sesuvy půdy

Na dálnici směr Chorvatsko se vytvořily dlouhé kolony, cesta na dovolenou se komplikuje (ilustrační foto)  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: Jaroslav Šimáček, ČTK - 
22. června 2012
15:33

Rozmary počasí komplikují Čechům cestu na dovolenou. Tedy alespoň těm, kteří již vyrazili směr Chorvatsko. Bouřky a vydatné deště totiž v Rakousku způsobily sesuvy půdy, které zablokovaly na některých místech dopravu. A na dálnici se vytvořily dlouhé, nepříjemné kolony. Zcela jiné problémy však trápí další, čím dál tím oblíbenější destinaci - Bulharsko.

V noci na dnešek se v Rakousku strhly přívalové deště a způsobily lokální záplavy. Několik jihorakouských obcí muselo být dokonce evakuováno. Svůj domov muselo opustit kolem 350 lidí. Ve štýrském Kapfenbergu dokonce uvěznila voda v zatopeném sklepě manželský pár, který vysvobodil až hasičský potápěč. 

Došlo také k sesuvům půdy a přerušení dodávek elektrické energie. Voda poničila i několik aut a zkomplikovala dopravu na železnici. A v neposlední řadě i na silnicích. Sesuv půdy totiž zablokovaly rakouské alpské dálnice A9 a A10. Právě ty využívá řada Čechů při cestě do Chorvatska. Silničářům se však problematické úseky daří zprovoznit, byť často třeba jen jeden z pruhů.

V Rakousku záplavy, v Bulharsku extrémní sucha

A protože silné bouřky a přívalové deště čekají podle meteorologů i naše další, slovenské sousedy, hrozí podobné nebezpečí i na Slovensku.

Rozmarné léto však má různé podoby. Zcela jiné problémy řeší v Bulharsku, které se potýká naopak s extrémními horky. Dnes naměřili  teploty až 38°C, a tak v ulicích Sofie zadarmo rozdávají minerální vodu a v celé zemi vyhlásili zákaz jízdy těžkých národních aut. V Bulharsku je totiž takové vedro, že se tam roztéká i beton. I sem však přijdou o víkendu lijáky a bouřky.

amaea ( 22. června 2012 18:31 )

Šimáčku už toho nech nebo mně praskne žilka

naidka ( 22. června 2012 16:35 )

asi se tam proháněly tanky a obrněné transportéry a zapadávaly do děr po rozteklém betonu.

hradecanka ( 22. června 2012 16:26 )

a vypadá to, že autorovi se z toho děsnýho vedra roztéká i mozek.

tvain ( 22. června 2012 16:04 )

a v celé zemi vyhlásili zákaz jízdy těžkých národních aut. V Bulharsku je totiž takové vedro, že se tam roztéká i beton. I sem však přijdou o víkendu lijáky a bouřky. Autor: ČTK, Jaroslav Šimáček ---------------------------------------------------------------- tak tohle je docela hustej závěr komentáře hihihihihihihihihihi

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud