Su Ťij: Děkovná řeč za Nobelovu cenu přišla po 21 letech

Autor: INT, Zuzana Rathouská, ČTK - 
16. června 2012
16:58

Do Aun Schan Su Ťij je mezinárodně nejznámější členkou barmské opozice. Dnes ji bylo, díky pádu vládnoucí vojenské junty, konečně umožněno pronést děkovnou řeč za Nobelovu cenu míru, která jí byla udělena již v roce 1991.

Držitelka Nobelovy ceny upozornila, že ač již Barma není v rukou vojenské junty, ve vězeních se stále nachází desítky politických vězňů. Podle jejích slov není možné Barmu označit za demokratickou zemi, dokud se tato situace nezmění.

Svůj disidentský boj proti tamějšímu režimu si Su Ťij odpykala patnácti lety domácího vězení. "Udělení Nobelovy ceny za mír ze mě zase udělalo skutečného člověka," popisuje své pocity barmská bojovnice za lidská práva.

"A co je důležitější, cena přitáhla pozornost celého světa k boji za lidská práva a demokracii v Barmě," dodala.

Barmská disidentka se na starý kontinent podívala po čtyřiadvaceti letech. Poté co v Evropě dostudovala, se tu i vdala. Roku 1988 odjela zpět do rodné Barmy, kde náhle převzala moc vojenská junta. Ta ji, jako bojovnici za lidská práva, po léta perzekuovala.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

londynskypes ( 17. června 2012 08:02 )

..ale prachů se dočkala ..konečně..

klarapokorna ( 16. června 2012 21:14 )

Jedna z největších žen tohoto světa asi ne matka roku, ale takhle prožitý život rozhodně není o penězích. Velký obdiv

londynskypes ( 16. června 2012 17:19 )

 a kolik ti za to zaplatili??? dnska je to jen o prachách

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud