Nagelovanému pirátu Trpišovskému teče do bot: Posudky jsou proti němu

Autor: ČTK, šim - 
12. června 2012
16:52

Nad pirátem Alešem Trpišovským (44) se začínají stahovat mračna. Podle soudních znalců, kteří vypovídali u soudu, totiž Trpišovským vybržděný řidič nemohl srážce zabránit. Pirát ho nebezpečným manévrem ohrozil.

Trpišovský stojí před soudem kvůli agresivní jízdě a ohrožování řidičů na dálnici D1. Za pokus o těžké ublížení na zdraví mu hrozí až 12 let vězení. Žaloba ho viní ze dvou skutků, které se staly 29. prosince 2010. Trpišovský podle obžaloby nejprve na 13. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno předjel vysokou rychlostí pomalejší auto zprava, zařadil se před něj a prudce zabrzdil. O něco později na 30. kilometru provedl stejný manévr, auto za ním však nestačilo zastavit a havarovalo.

Podle dnešních výpovědí dopravních znalců nemohl řidič, který do Trpišovského auta zezadu narazil, nehodě zabránit kvůli "nestandardnímu" jízdnímu manévru a zejména nedodržení bezpečné vzdálenosti, která se podle expertů pohybovala kolem 15 metrů. V rychlostech přes 120 kilometrů v hodině by podle znalců měla být vyšší než 30 metrů. Auta se podle znalců srazila asi ve čtyřicetikilometrové rychlosti, spočítali to podle deformace obou aut po nehodě.

S posudkem nebyl spokojen Trpišovského advokát Michal Pacovský. Namítal například, že nebyly na silnici nalezeny žádné brzdné stopy. Poukazoval také na to, že auto, které do jeho klienta nabouralo, má podle něj automatický brzdný systém. Pokud se před autem objeví překážka, tak podle advokáta začne samo brzdit a tento systém údajně nejde vypnout. "My víme podle karty vozidla, že to tam bylo(...)Podle mého laického domnění se mohlo stát, že brzdil jenom ten automat," řekl novinářům Pacovský.

Advokát chce kvůli tomu například ještě vyslechnout odborníka přes auta. Před soudem také vystoupí dopravní znalci, které si našla obhajoba. Experti z brněnského ústavu soudního inženýrství dnes naznačili, že jejich posudky říkají, že mohl řidič nehodě zabránit.

Trpišovský se u dřívějších hlavních líčeních ohradil proti tomu, že by auta ohrožoval. Připustil, že jel vyšší než povolenou rychlostí a v jednom případě na pomalejšího řidiče vztyčil prostředníček. Popřel ale, že by vozy předjel zprava a poté před nimi prudce brzdil.

Výpověď Trpišovského popřeli všichni svědci ze dvou aut, která údajně ohrozil. Jeho jízdu popsali jako riskantní a nebezpečnou. Soudní znalci z oboru lékařství v minulosti před soudem uvedli, že Trpišovský má zhoršené dispozice k řízení auta v kritických situacích, které nedokáže řešit správným způsobem a může je podcenit.

Proces bude pokračovat až 26. června, kdy budou vypovídat odborníci z oboru dopravy, které si zajistila obhajoba.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

pugetka ( 13. června 2012 12:05 )

Ten kdyby mohl,chytil by pod krkem i samotného soudce,hajzl Nacpat do báně,denní přísun nadrženejch muklů a bude jak beránek

zelena.karkulka ( 12. června 2012 18:14 )

a ty brejle taky,vypadá jak slepý houslista Mareš

raduzkaxxx ( 12. června 2012 17:52 )

účes mu poradil hodně velký nepřítel

amaea ( 12. června 2012 17:45 )

Trpišovský? To vyřeší pouze doživotí

hanaafricana ( 12. června 2012 17:37 )

zas jeden, trotl vbržďovák!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud