Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Největší lesní požár: Škody jdou do milionů, pět hasičů se zranilo!

Autor: Ondřej Požár, ČTK - 
27. května 2012
19:49

Do milionů jdou škody, způsobené největším lesním požárem v tuzemsku za posledních 15 let, který ve čtvrtek vypukl v lokalitě Moravské Sahary u Bzence na Hodonínsku. V boji s ohněm se vystřídalo přes tisíc hasičů, pět z nich se zranilo.

Téměř tři čtvrtiny zasažené plochy byly dnes uhašené. Záchranáři se zaměřili na prolévání kořenů stromů vodou, aby podle mluvčího zásahu Zdeňka Hošáka nehrozilo opětovné rozhoření.

"V noci na neděli hasiči zasahovali na celé zasažené ploše. Nyní máme tři čtvrtiny požářiště důkladně prolité vodou, takže by nemělo hrozit opětovné vznícení," popsal situaci Hošák.

Nyní na místě u Bzence operuje asi 70 jednotek hasičů, kteří zejména v noci hledali ohniska požáru pomocí termokamer. Jeden hasič se zranil na prstě a musel být ošetřen v nemocnici.

Na místě se za čtyři dny vystřídalo 213 jednotek, tedy 1070 hasičů. V neděli jich zasahovalo 280. Pohonné hmoty do téměř tří stovek vozidel a hasičské techniky už přišly na milion korun, dalších 400 tisíc stálo zajištění stravy a pitného režimu pro zasahující požárníky.

Nad místem požáru, který zasáhl přes 200 hektarů borovicového porostu, létal dnes přes den vrtulník s termokamerou na hledání ohnisek.

Vodu hasiči přivádějí pomocí dvou velkokapacitních čerpadel ze čtyři kilometry vzdálené řeky Moravy. Další vodu vozí v cisternách.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa