120 tisíc lidí proti Kalouskovi! Největší demonstrace od roku 1989

Autor: Jaroslav Šimáček, ČTK - 
21. dubna 2012
15:53

Dnešní protivládní demonstrace na Václavském náměstí v Praze se snažila donutit vládu k demisi, ministr Kalousek a premiér Nečas se stali nepřáteli státu číslo 1. Šlo o největší protesty od sametové revoluce. Co s vládou udělají?

Směs nicneříkajících sloganů. Tak označil dnešní protest odborářů politolog Jelínek ve vysílání ČT. Odboráři si však na pódiu před demonstranty notovali v plivání na vládu premiéra Nečase i nenáviděného ministra financí Miroslava Kalouska. A především - byli dnes slyšet!

Bouřlivá protivládní demonstrace, které se dle odhadu odborářů zúčastnilo na 120 tisíc lidí, se dnes odpoledne odehrála v Praze na Václavském náměstí. Policie je v počtech zúčastněných o něco střízlivější, mluvčí Eva Kropáčová hovoří o 80 - 90 tisící protestujících. To ale nic nemění na tom, že šlo o největší veřejný protest od sametové revoluce. A opoziční lídr Sobotka, jehož hoši vyrazili do davu s transparenty v rukou a píšťalkami na krku také, si spokojeně mne ruce. Atmosféra kolem Nečasovy vlády houstne dál.

Začalo to velkým průvodem

Demonstranti se sešli před polednem na pražském Žižkově, odkud putoval průvod přes magistrálu na Václavák. "Pochod prošel městem v naprostém klidu, došlo pouze k potyčce ve vestibulu metra," sdělila ČTK policejní mluvčí Eva Kropáčová. Dva lidé při potyčce utrpěli lehká zranění, policie případ vyšetřuje.

Mezitím se v Obecním domě sešli zástupci opozice na brífinku, po kterém se vydali do centra města také. Ve 13:00 zde začal oficiální program, který skončil čtením společného stanoviska odborů a státní hymnou kolem půl třetí. V průběhu demonstrace se na pódiu vystřídala řada mluvčích z řad odborářů, zuřivě tlumočené dokonce i do znakové řeči. Požadavek byl však jednotný - odbory chtějí demisi vlády.

Největší protest od roku 1989

Šéf Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek navíc pohrozil i generální stávkou. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil dnešní akci označil za největší protest od roku sametové revoluce. "Nečekal jsem takovou účast, ale dnes je tady 120.000 lidí. Je to největší protest od roku 1989, tak si to, vládo, zapiš za uši," řekl Zavadil.

Desítky tisíc lidí řečníkům z řad odborových předáků bouřlivě aplaudovaly, centrem města opakovaně zněl souhlasný řev, protestní pískot a hromadné: Demisi! Zasahovat však musela i záchranka. To když začali někteří přihlížející kolabovat. Podle mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jiřiny Ernestové záchranáři na demonstraci ošetřili do 14:30 deset lidí, nikdo z nich však nechtěl převézt do nemocnice.

Kalousek nedorazil: Dostal strach?

Zvažoval svou účast na demonstraci, nakonec se však Miroslav Kalousek rozhodl, že na Václavské náměstí raději nedorazí. že by dostal z davů odborářů a jejich přívrženců strach?

Před demonstranty nicméně nepředstoupil ani nikdo jiný z vládních představitelů. A premiér Nečas jim vzkázal, že za současnou vládní politikou stojí, i když nabízí prostor pro dialog s odbory. Takže vše zůstává při starém...

frantisekvlado ( 28. dubna 2012 09:26 )

Hezkou sobotu Vsem! Kdyby se tu nekdo opet zajimal o moznosti vydelku online, muzu poradit stranky http://vydelky.mysteria.cz ...Mejte se

tomik007 ( 27. dubna 2012 17:23 )

Autor příspěvku dlouhodobě respektoval pravidla diskuse

zahorak1 ( 27. dubna 2012 15:19 )

Husiti, po tom, čo sa kalouesek rozviedol, no zapochyboval som o ňom!! Podľa mojej starej mamy, Záhoráčky (nech je jej zem ľachká) , musí byť dobrý politik ženatý, musí mať najmenej dve deti, nesmie byť rozvedený musí byť kresťan, najlepšie katolík!! A on sa rozviedol!! Ale, modlite sa mojí milí husiti, aby Kalousek tie svoje námety dotiahol až do konca a aby mu "šmejdi" typu ODS (tuším bez Nečase), či VV (bez platformy Peake (?), ale určite "šmejdi typu John (je to vlastne Čech)) v tom nezabránili!! Teraz vstanem a idem proti Ficuliakovi!!

dobrotka ( 26. dubna 2012 04:45 )

kakalinka cislo - Ja uz to drive nekde psala, ze Island na ne! Ale bez odboru! Copak lidi sami neumi jit do ulic? Odbory jenom rvou - zastavit reformy! Kalousek rve - nejsou penize, musi se skrtat, utahovat, brat nemocnym, postizenym, duchodcum, matkam s detmi ....!!!! Ale uz se nerve - PROC NEJSOU PENIZE??????!!!!!!!!!!!!! KDE JSOU VYTUNELOVANE PENIZE??????? PROC MAME NEJDRAZSI DALNICE V EU???????????? PROMOPRO PANDURY MOSTECKA UHELNA To jsou MILIARDY a MILIARDY penez!!!!!!!!!!!!! FUC!!! V (_._)!!!!!!!!! KDO JE POMOHL ROZKRAST???? S temi rozkradenymi miliardami mohlo byt na vsechno - zdravotnictvi, skolstvi, na duchody, pro policajty .... Tohle by se melo volat na demonstracich a donutit vladu k odpovednosti. JAK JE MOZNE, ZE KDYZ LID NECHCE TUHLE VLADU, TAK ONI VSICHNI SE JENOM BLAHOVOLNE USMIVAJI A JE JIM UPLNE JEDNO, ZE JE LID NECHCE?????? Prebihaji a uplaceji se, jenom aby vydrzeli u koryt!!!!!!!

dobrotka ( 26. dubna 2012 04:26 )

pesane, tak ted s tebou absolutne souhlasim

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud