Pátek 18. června 2021
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Jasno 32°C

Lidé na Karvinsku se bouří: Je to podraz, kvůli uhlí nám chtějí zbourat domy!

Autor: Ivana Žáková - 
21. dubna 2012
09:09

VIDEO: Jako nehorázný podraz vnímají obyvatelé Karviné rozhodnutí spol. OKD, že začne těžit uhlím pod celým Starým Městem. Sliby, že tato zelená část okresního města zůstane těžbou nedotčena, jsou ty tam. „My kufry nesbalíme a své domovy neopustíme!“ křičí obyvatelé. A houfně podepisovali během tohoto týdne proti těžbě petice.

Okrajová čtvrť Staré Město má zmizet z mapy. V důsledku těžby se území propadne o nejméně sedm metrů a skončí pod vodou,“ potvrdil Blesku člověk, který pracuje pro spol. OKD. S ní mělo město uzavřenou dohodu, že těžba se Starému Městu vyhne. Lidé se tam proto stěhovali, spravovali staré domy a stavěli nové. Mnozí z nich přišli právě z míst, které už dnes kvůli těžbě neexistují. 

Je to podraz!

Platnost dohody však skončila v roce 2010 a lidé vesele stavěli dál. O likvidačních záměrech OKD se tiše mlčelo. Až se to lidé náhodou dozvěděli z médií letos v březnu a o mnohé se doslova pokoušel infarkt. „OKD těžbu plánuje dlouho dopředu. Už před léty společnost dobře znala strategii těžby pod Starým Městem,“ řekl dále náš zdroj.

Město hraje mrtvého brouka. Primátor Tomáš Hanzel se zavázal, že se postará o to, aby lidé byli dostatečně odškodněni. „Jsme schopni domky vykoupit za určenou cenu nebo postavit nové jinde ve městě,“ řekl ředitel pro lidské zdroje a rozvoj revíru OKD Radim Tabášek.

Video Lide se bouri proti tezbe pod Starym Mestem v Karvine a houfne podepisuji petice. - ivana.zakova

Těžba jim vzala domovy

„Nechceme peníze. Kdo mi zaplatí osmnáct let ztraceného života. Už nebudu mít znovu čtyřicet, abych mohl budovat už potřetí zase jinde domov ,“ řekl Blesku rozezleně Jiří Rašík (63) z Občanského sdružení Karviňáci proti těžbě. Žil kdysi v Darkově, kde padlo na tři sta domů. Barák jeho rodičů OKD vykoupilo v roce 1984. Začal budovat nový domov  právě ve Starém Městě s garancí, že se tam těžit nebude. Po patnácti letech dům zkolaudoval a teď má o něj znovu přijít.

Padnou nové domy

S ním má přijít o střechu nad hlavou dalších pět set lidí. Mnozí z nich teprve domy dostavují, další je mají čerstvě zkolaudované. OKD hodlá pod Starým Městem těžit až do roku 2035. „Báňský úřad nejprve musí předložit dohodu o střetu zájmu a pokud odmítneme, aby naše domy byly vykoupeny, tak OKD tady těžit nebude!“ upozornil Rašík.

Jeho slova ale může zhatit připravovaný nový hornický zákon. Každopádně Staré Město je vstupní bránou do Karviné, kterou těžba uhlí může jednou vymazat z mapy, protože černé zlato je pod celým okresním městem.

lukreciaborgia ( 21. dubna 2012 16:37 )

pro pesanglicky-to uhlí ale není pro nás,to je na vývoz.Devizy bere Bakala.Česko a ani jeden obyvatel z toho nemají nic.Jenom vyrabovanou zemi.To samé je ve Frenštátě p Radhoštěm.Cizí společnosti dělají vrty a zkoumají.Když všichni lidé z Frenštátu podepsali petici proti těžbě,tak odpověděli,že jenom zkoumají,nic víc,že se bát nemusí.Jenom rabujou naši zem.No bůhví jestli jeještě naše.Jsme takový odpad.

e.44 ( 21. dubna 2012 12:43 )

Proč by Ostravsko-karvinské doly těžbu dopředu neplánovaly, když bylo známo, že platnost dohody končí v roce 2010? Nejde o žádný podraz. Tohle si měli lidi ohlídat a začít v čas jednat o prodloužení dohody a ne na to dva roky kašlat a teď se divit.

jago ( 21. dubna 2012 12:11 )

http://www.tvportaly.cz/karvina/dalsi-silny-otres-v-karvine

jago ( 21. dubna 2012 12:08 )

Prý se to dotkne Starého Města, kde je hlášeno nějakých 750 duší. Z těch 750 duší se to týká 500 lidí. A co ten zbytek? Budou žít v měsíční krajině a ty baráky budou pochopitelně neprodejné. Krarviné-Ráje se těžba snad nedotkne, protože tam má Bakala hromadu RPG OKD bytů, jejichž nekřesťanský pronájem mu vynáší. Přesto i v Ráji zažívají otřesy. Bakala potřebuje zaměstnat 3500 havířů a zajmalo by mě, kolik z těch havířů jsou Češi, Moravané a Slezané. Dost z těch 3500 bude z Polska, Slovenska a Ukrajiny!

jago ( 21. dubna 2012 10:48 )

A tušíte, kde ty peníze skončí? Přece u Maláčové, aby mohla posílat ty své Miss Česko, jinak jen ramínka na šaty, k moři do exotických zemí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa