Krejčíř prý v JAR tvrdil, že má rakovinu: Česko opět žádá o jeho vydání
Vraťte nám "prince Radovana"! Uprchlý český miliardář Krejčíř (43) by se opět mohl vrátit do Čech, aby stanul před českou justicí. Projednávat to bude opět soud v JAR, kde Krejčíř momentálně pobývá. A kde se vyvlékl za dalšího obvinění, tentokrát z pojistného podvodu, při kterém údajně fingoval rakovinu.
Jihoafrický nejvyšší soud nařídil nové projednání žádosti ČR o vydání uprchlého českého podnikatele Krejčíře zpátky do vlasti, které soud v Johannesburgu zamítl v roce 2008.
Z Česka Radovan Krejčíř (43) uprchl v červnu 2005 na exotické Seychely, odkud se o necelé dva roky později přesunul na jih Afriky. V JAR tak žije od roku 2007 a jeho jméno se zde dostalo do souvislosti i s řadou dalších kriminálních činů - třeba s několika vraždami podnikatelů a lidí z podsvětí (např. krále striptýzových klubů Lolyho Jacksona), a v posledním případě i z podílu na vyloupení obchodu s elektronikou.
Krejčíř se vyvlékl z dalšího obvinění: Údajně tvrdil, že má rakovinu
V pondělí přitom začal v JAR další Krejčířův proces - kvůli obvinění z pojistného podvodu. Podle žalobců Krejčíř přesvědčil pojišťovnu o své závěrečné fázi rakoviny močového měchýře a pak v červenci 2010 inkasoval tučnou pojistku. Na základě zfalšované lékařské zprávy, ke které se doznal urolog Marián Tupý, tak měl Krejčíř připravit pojišťovny Liberty Life a Discovery Healthcare v přepočtu o 11,5 milionu korun.
Krejčíř to však považoval za spiknutí a hodlal se bránit. Stejně jako to dělá v případě vydání do Česka. "V žádném případě vinen nejsem a věřím, že takto rozhodne i soud," prohlásil Krejčíř pro Český rozhlas a dodal: "Půjde jen o to, jak moc se bude chtít obžaloba ztrapnit."
Jihoafrická prokuratura pak obvinění proti Krejčířovi skutečně stáhla! A prověřuje věrohodnost doktora Tupého. Už dvakrát se přitom předtím Krejčíř dostal z jihoafrické vazby po zaplacení kauce, vězení uniká i nyní.
V ČR by ho přitom pobyt za mřížemi nejspíš neminul - je totiž obviněn z tunelování státní firmy Čepro, z přípravy vraždy celníka i další trestné činnosti. V nepřítomnosti byl dvakrát odsouzen na 6 a 8 let vězení. K výkonu trestu však nenastoupil.
Krejčíř je kriminálník, zní z JAR. Ale stále je na svobodě
"Je to kriminálník, prchá před spravedlností v České republice a já vůbec nepochybuji o tom, že se dopustil zločinů, ze kterých je obžalován. Krejčíř sem přišel s příběhem, že český kabinet je tím typem vlády, která trestá své občany, pokud s ní nesouhlasí, a proto hledá politický azyl. To celé je ale výmysl," říká na podnikatelovu adresu jihoafrický detektiv Paul O´Sullivan, který se snaží o to, aby byl Krejčíř odsouzen a v poutech převezen zpět do Čech.
„Krejčíř má dost prostředků na to, aby uplácel a stejně tak si najímal velmi drahé právníky, kteří mimochodem také porušují zákon. Tím pádem se stále pohybuje na svobodě," tvrdí O´Sullivan.
"Já si myslím, že pan O´Sullivan je nemocný člověk, který by měl vyhledat odbornou lékařskou pomoc," brání se nařčení Krejčíř.
Docela by mě zajímalo, kde se nyní vyskytuje či pracuje onen policista, který doprovázel prince Radovana při poslední "prohlídce" jeho vily za přítomnosti TV kamer a v podstatě ho i doprovodil na správnou cestu, jak v pořádku zmizet. Tam jen chybělo vzájemné zamávání jako mezi dobrými přáteli. Takové věci by měl blesk.cz odhalovat nebo alespoň pomáhat odhalit.