Úterý 23. července 2024
Svátek slaví Libor, zítra Kristýna
Polojasno 26°C

Pražští sloni mají nový domov: Za půl miliardy!

Autor: Tereza Hořínková - 
11. dubna 2012
22:37

Stavba slonince v pražské zoologické zahradě je trnem oku nejednoho Pražana. Většině lidí se totiž zdá projekt, který vyjde na skoro půl miliardy, předražený. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek ale stavbu hájí. „Původní prostory byly už nevyhovující a v katastrofálním stavu. Konečně navíc můžeme začít slony v Praze i rozmnožovat.“

„Pavilon je určen pro skupinu až deseti slonů indických včetně dvou dospělých samců a několika mláďat, která zde chceme odchovat,“ začal popisovat Bobek s tím, že první nájemníci se do nového pavilonu nastěhují už koncem dubna. Bobek také prozradil, že už v květnu má do pražské zoo dorazit dvě nové samice z nizozemského Rotterdamu – Tanja a Donna s mládětem. „Teď máme tři slony indické – samice Gulab a Shanti a samce Mekonga. Tak jich budeme mít pět. Doufám, že na oficiální otevření, které je naplánované na příští rok, budeme mít slonů aspoň devět,“ nastínil plány.

Vyhřívaný bazének pro slony

Železné boxy pro samce, brány na hydrauliku, pojízdná krmítka, doplňovací pítka, speciální okna na ošetření nohy slona či ucha, vyhřívaná podlaha, pískoviště, drbátka, vyhřívaný bazének nebo třeba beton, ve kterém je pryskyřice, aby se slonům lépe chodilo… To vše už čeká na pražské slony v jejich novém pavilonu. Oproti původnímu pavilonu je tu ale jeden malý háček. Do tohoto supermoderního hnízda se nikdo z návštěvníků nedostane. Slony si tak budete moci prohlížet buď ve výběhu, nebo speciálními průhledy, které to umožní.

Radní: Na revizi slonince je už pozdě

Úplně původní plány počítaly s tím, že magistrát za sloninec zaplatí 300 milionů korun. „Je to trošku megalomanský projekt a utopila se v něm spousta betonu, na druhou stranu takováto zařízení jsou i v jiných evropských zoologických zahradách. Jsou efektivní, přitahují lidi, i v Praze by to takto mohlo zafungovat,“ věří projektu pražská radní Helena Chudomelová (TOP 09), která dostala pražskou zoo na starost. „Na revizi slonince je už pozdě, protože je už skoro dokončen,“ uzavřela. Původně měl projekt stát 300 milionů korun.

Video  Sloni v pražské zoo se dočkají nového domova  - Tereza Hořínková
Video se připravuje ...

Nový pavilon v číslech:

* 3 velkým tankům odpovídá množství oceli, která je zde použita

* 1400 m2 je zastavěná plocha pavilonu

* 8681 m2 je rozloha venkovního výběhu

* 300 milionů měl původně stát projekt slonince a hrošince

* 180 milionů podle odhadů vedení zoo bude stát proměna starého domu slonů a hrochů

* 463 milionů je aktuální cena hrošince a slonince

* 20 stupňů bude mít voda ve vyhřívaném bazénku pro slony

Areál otevře své brány příští jaro

Z nového areálu pro hrochy a slony je zatím dokončen sloninec. Hrošinec a část exteriérů se pro návštěvníky otevře příští sezonu. Výstavba nového areálu začala v roce 2010. Důvodem byl jak katastrofální stav původního pavilonu, tak i jeho poloha. Leží totiž v záplavovém území, slona Kádira stála povodeň život. Pracovníkům zoo se ho totiž nepodařilo dostat včas z výběhu, začal se topit a musel být utracen. Stejně dopadla i hroší samice Lentilka.

Stavba je podle Bobka největším projektem nejen v pražské zoo, ale také v zoologických zahradách střední Evropy. Pavilony se nacházejí v horní části zahrady, nedaleko afrického domu.

 

jana999 ( 12. dubna 2012 12:56 )

v 21 století, v době internetu a tv, kdy můžeme zvířata vidět v jejich přirozeném prostředí, jsou zoologické zahrady zbytečným mučením zvířat, žádný, krásný žalář jim nenahradí svobodu, kecy, že by děti neviděli živé zvíře, za celý život děcka z města viděli krávu taky jen v telce a žijou

xkajdap ( 12. dubna 2012 06:29 )

xkajdap ( 12. dubna 2012 06:29 )

No a ještě pro feťáky a nepřizpůsobivé !!!!

budybad ( 12. dubna 2012 05:56 )

Jo dobremu ucelu, ty zvirata za to ze je nejaky priblbly homo sapiens zavrel do klece, nemuzou. Tak at jim vystavi alespon dobry prostredi.

zlymikes ( 12. dubna 2012 05:14 )

Už jsem se lekl,že postavili útulek pro bezdomovce.Ale ti nejsou tak vzácní a nějakou ochranu si ani nezaslouží.

Zobrazit celou diskusi