Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Babišovo Čapí hnízdo: Na tohle dostal dotaci 50 milionů

Autor: Kateřina Kycltová - 
11. dubna 2012
04:59

Areál farmy Čapího hnízda už dávno není statkem, kterým po dlouhá léta býval. Před dvěma lety si to tady totiž vzal do parády miliardář Andrej Babiš (57). Výsledkem je luxusní kýč, tvářící se jako ekofarma. Z Babiše se zde prý stává venkovský sedlák milující zvířátka. Blesk se proto na místo vydal zjistit, co je na tom pravdy.

„Čapí hnízdo? To musíte zpátky po hlavní a pak do lesa,“ navede nás k Babišově ekofarmě obyvatelka Olbramovic, od kterých leží Čapí hnízdo zhruba kilometr. Devadesátihektarový pozemek, na kterém se Babišovo sídlo rozprostírá, je kompletně obehnaný plotem.

Do jeho nitra se dostanete pouze přes vrátnici. „Do restaurace, nebo na prohlídku?“ ptá se podezřívavě vrátný. Poté, co odpovídáme, že zřejmě na obojí, nás pustí do areálu. Od první až do poslední chvíle, kterou v Čapím hnízdě strávíme, jsme pod dohledem všudypřítomných kamer. V momentě, kdy chceme navštívit místní restauraci, nás do ní dokonce doprovodí osobně a div ne za ručičku slečna z recepce.

Ubytovací prostory se neukazují

Když zaplatíme osmdesát korun za kávu a chceme pokračovat v prohlídce areálu, vyprovodí nás číšník s úsměvem na rtech zadním vchodem tak, abychom se dostali opět tam, odkud jsme přišli. Ubytovací prostory se prý prohlížet nesmějí.

Zvířata jsou zavřená, na okolních pastvinách se potuluje jen pár zubrů a několik koní. Bohužel nepotkáme to nejcennější: stádo haflingů, mezi nimiž je i nejdražší kůň Andromeda za 1,5 milionu korun. Když pak opět přes tutéž vrátnici Čapí hnízdo opouštíme, nedá mi to a zeptám se na Babiše strážného. 

„Jeho firma Agrofert je strategický partner, tak si to domyslete. Na víc se ale musíte zeptat těch na recepci, ti vědí, co mají říkat,“ krčí vrátný bezradně rameny. Jestli je v Čapím hnízdě takhle přísný režim běžný, jsme chtěli zjistit od samotného Babiše. „Nevím, jsem tam klient stejně jako vy, zeptejte se ředitele,“ odpověděl Blesku.

Dostal na farmu 50 milionů!

Rekonstrukce areálu Čapí hnízdo stála přes 200 milionů Kč. Celými 50 miliony ale miliardáři vypomohl Středočeský kraj, který mu přiklepl dotace z EU! Hotel, farma, ekocentrum i restaurace ovšem nejsou vzhledem k cenám pro každého. Babiš ale odmítá, že by si ve skutečnosti postavil své sídlo: „Pokud je mi známo, tak dotace tvoří 7 % investice. Pořádá se tam plno akcí.“

sabartnok ( 23. března 2016 23:26 )

 Čekala jsem až vybalí ta jména anonymních vlastníků. Hrozně mě zklamal. Né že bych byla jeho volič ale doufala jsem že člověk jeho formátu neudělá tak školáckou chybu. Doufala jsem marně.

miroslav57 ( 13. dubna 2012 18:19 )

vy teda jedete,kdo vás platí???

dzery ( 13. dubna 2012 08:10 )

A proč ne,vždyť komunisté vznikli z jejich stáje.

pepzed ( 12. dubna 2012 19:39 )

Taky dobrý.Je třeba o tom říct bezdomovcům.Aby mu tam nebylo toliko smutno chudákovy.Pepíno.

mireon ( 12. dubna 2012 10:20 )

Aha to je mi novina. A proč teda Babiš dlouhé roky sponzoruje ČSSD?

Zobrazit celou diskusi