Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Polojasno 22°C

Popálená Natálka o dům nepřijde, dluh za telefon uhradil exekutorům dárce

Autor: Jaroslav Šimáček - 
15. března 2012
13:22

Anna Siváková se dostala do finančních problémů. Matka malé Natálky (4), která má dodnes patrné jizvy v obličeji po žhářském útoku z roku 2009 ve Vítkově, čelila exekuci. Kvůli telefonu. Myslela si totiž, že byl zdarma. Neznámý dárce však její dluh uhradil! K překvapení všech šlo patrně o samotného mobilního operátora.

Anna Siváková, matka malé Natálky, popálené po rasisticky motivovaném útoku žhářů v roce 2009, prý netušila, kvůli čemu je na její majetek uvalena exekuce.

"Od doby, co jsme se sem přistěhovali, tak máme všechny platby v pořádku. Je možné, že se jedná o nějaký starý dluh z dřívějška. Ale při tom útoku nám všechny dokumenty shořely."

Dluhy kvůli telefonu

A měla pravdu. Jejich zánovní domeček v Budišově na Opavsku, který byl postaven i díky veřejné sbírce a solidaritě, byl v ohrožení díky pohledávce v celkové výši 27 944 Kč.

Co ji způsobilo? Dle informací Týdne sedm let starý dluh 2500 Kč za telefon, který si Natálky matka koupila ještě před narozením své dcery, ale nesplatila.

Uvěřila prý dealerům, že telefon dostane zadarmo. Nepročetla si však drobné písmo v kupní smlouvě. Dluh pak postupně rostl a rostl, navýšily jej náklady na exekutora...

Smlouvu však Natálčina matka nenašla. Vyrazila proto nyní na exekutorský úřad a předběžně se dohodla na splátkovém kalendáři - čtyřech tisících měsíčně. Nakonec však nebude muset platit vůbec. Našel se totiž neznámý dobrák, který celou částku uhradil za ní...

Neznámým dárcem sám operátor

Dárce, jehož identita zprvu zůstala před veřejností utajena, vzal pohledávku Natálčiny rodiny na sebe a dluh zaplatil ze svého.

Oznámil to Miroslav Beneš z mediální a marketingové agentury, zastupující obchodníka s pohledávkami, který vlastnil dluh Natálčiny matky. Ten byl však odkoupen a kompletně splacen. "Pokyn k zastavení exekuce vydal náš klient po úhradě pohledávky dárcem, který si nepřeje zveřejnit své jméno," potvrdil Beneš.

Server Novinky.cz však přišel s tím, že dluh uhradila vymahačské firmě nakonec sama společnost MobilKom, provozovatel sítě U:fon. Opírá se o vyjádření jejího mluvčího Aleše Kacla: "MobilKom se rozhodl uhradit celý dluh a přispět tak k ukončení exekučního řízení." A dlužnický kruh se uzavřel.

Natálka tak může být v klidu, o střechu nad hlavou nepřijde. Alespoň prozatím. Viceprezident Exekutorské komory Jiří Prošek totiž Týdnu prozradil, že má rodina ještě nějaké další, drobnější pohledávky.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině