Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Mladá matka (29) od dvou dětí zachránila život kamarádce: Darovala jí ledvinu

Autor: Ivana Žáková, simao.k - 
8. března 2012
13:06

Své kamarádce zachránila život máma dvou malých dětí Gabriela Jochymková (29) z Třanovic na Frýdecko-Místecku. Byla na mateřské a darovala Barboře Smilovské (41) svoji ledvinu i přesto, že jí to nemocná přítelkyně zpočátku zakazovala a dlouho rozmlouvala.

„Je to nejcennější dar, který jsem kdy mohla v životě dostat. Nedá se slovy vysvětlit, jak jsem jí vděčná, ani to, co pro mě její ledvina v dalším životě znamená,“ řekla Blesku Barbora Smilovská.

V roce 2005 se během preventivní prohlídky ukázalo, že jí začíná selhávat ledvina. Skončila na dialýze a musela i nechat práci zdravotní sestry. Zdravotní stav se jí stále zhoršoval a život hroutil pod nohami.

„Já ti tu ledvinu dám!“

S Gabrielou Jochymkovou se Barbora přátelí už jedenáct let. „Byl to osudový ples v Třanovicích, kde jsme se seznámily. Byla hrozně milá a hned mi padla do oka. Gábina se nakonec na tom plese seznámila i se svým budoucím mužem a do Třanovic se vdala,“ vzpomíná Barbora. Obě zůstaly i přes věkový rozdíl velké kamarádky.

Když se jednou Barbora vrátila domů s tím, že jí selhávají ledviny, Gábina spontánně vykřikla: „Já ti tu ledvinu dám!“ Jako dárce krve věděla, že její kamarádka má na rozdíl od svého muže a syna stejnou krevní skupinu.

„Okamžitě a hodně dlouho jsem jí od toho zrazovala s tím, ať neblbne, že je mladá a má malé děti. Nenechala si to ale rozmluvit a stála si na svém,“ řekla dále Barbora.

Video  Barbora Smilovská je vděčná své kamarádce za nový život  - Blesk - Ivana Žáková
Video se připravuje ...

Nejcennější dar

„Od operace je to už tři měsíce a já jsem šťastná, že i Gabriela je v pořádku. Jsem jí tak moc vděčná za život, který mi darovala,“ dodala Barbora. Darování ledviny obě kamarádky ještě více sblížilo.

Barboře se výrazně zlepšil zdravotní a také psychický stav a chce se vrátit zpátky do práce. Úspěšnou transplantaci podstoupila ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě, která za dvacet let provedla 769 transplantací a z toho v padesáti případech od žijících dárců.

Na ledvinu u nás dnes čeká v pořadníku více než 600 pacientů. Na dialýze přitom je více než 6000 lidí. Přes tisíc nemocných ročně umírá a kolem 350 podstoupí úspěšnou transplantaci ledvin a žije novým životem. Během roku však dostane nejcennější, a to živou ledvinu v Česku jen 35 až 40 nemocných, což je maximálně deset procent všech transplantací. V USA a Skandinávii má darovanou živou ledvinu 50 procent operovaných.

Bezplatné vyšetření ledvin

Počet nemocných s vážným selháním ledvin každoročně nebezpečně přibývá. Důvodem je včasné neodhalení nemoci, která se zpočátku nemusí nijak projevovat.

„Pokud se tak už stane, člověk je doživotně odkázán na dialýzu a v lepším případě se stane čekatelem na transplantaci ledviny,“ vysvětlil úskalí neléčených ledvin MUDr. Roman Kantor z lékařské rady B. Braun Avitum.

V rámci Světového dne ledvin si je mohou lidé bezplatně nechat vyšetřit na severní Moravě tento čtvrtek v dialyzačním středisku B. Braun Avitum v Ostravě-Vítkovicích, dále v Třinci, Bruntále a Bílovci. Až u dvaceti procent takto vyšetřených se přijde na nějaký nefrologický problém. Součástí vyšetření je i změření krevního tlaku, BMI, rozbor moči a zjištění hladiny cukru v krvi.

mato1972 ( 8. března 2012 17:33 )

Tak se pozná opravdové přátelství bez přetvářky

e.44 ( 8. března 2012 16:57 )

Budu ti držet palce aby se ti žádné zdravotní problémy ještě dlouho neprojevily. Před deseti lety jsem měla kamaráda Martina, co daroval ledvinu bratrovi. Do roka na následky svého šlechetného činu zemřel. Útěchou může být jen to, že jeho čin nebyl zbytečný. Jeho bratr stále žije. Ovšem po Martinově smrti si chtěl sáhnout na život...

e.44 ( 8. března 2012 16:50 )

Ano, je to bez diskuse šlechetný čin, ale.... To ale tam bohužel je a z mého hlediska, tak jak to vidím, je nepopíratelné. Kby rozhodovala jenom za sebe, nedalo by se říct nic jiného než výborně, tleskám. Jenže ona je matka dětí, které jsou na ní odkázané a které jí budou ještě dlouho potřebovat a to při plné síle. Pokud člověk daruje ledvinu, změní jeho život spousta omezení a případných zdravotních rizik včetně přetížení o následného selhávání zbylé ledviny. Kdyby už měla děti dospělé, bylo by to něco jiného, kdyby darovala ledvinu vlastnímu dítěti, nebo i manželovi, také bych tam žádné ale neviděla. Jenže takhle se mi tam to ale stále vkrádá.

frantaklika ( 8. března 2012 15:13 )

toho člověka jsi znal?

frantaklika ( 8. března 2012 15:12 )

všimněte si jak málo bude reakcí pod tímhle článkem narozdíl od reakcí na Bartošovou, Bartu, Kočí apod. Hold morální úpadek

Zobrazit celou diskusi