Vlčí matka Tanja: Žiju s vlky a vychovávám je jako své děti!

Autor: Ivana Žáková - 
28. února 2012
17:35

Žije s vlčí smečkou. Rodilá Ostravačka Tanja Askani (50) se stala matkou vlčích mláďat, které taky od narození vychovala. V Německu dnes žije s vlky jako jedna velká rodina a snaží se zachovat populaci polárních vlků v Evropě. Se  smečkou spí, vyje, mazlí a se šelmami prožívá i každodenní vlčí život.

„Chovají se podobně jako lidé a v tom duchu jsem taky vlky vychovávala. Stejně jako svoje dítě, bez příruček, jen mateřskou láskou,“ přiznala Blesku Tanja Askani. Přes sokolnictví se poznala se svým mužem, který si ji odvedl do Německa. Tam se poprvé setkala s divokou vlčí smečkou, která ji doslova očarovala. A byla to právě Tanja, která chov vlků v roce 1992 nakonec i zachránila.

V noře našla mrtvou matku i její mláďata. Jedno mládě sotva dýchalo a polomrtvé si ho vzala domů. Bylo to i její vlčí první dítě, které na flašce s mlékem odchovala. A její vlčici Floket se časem narodily další mláďata, která také málem zemřela. A jejich matkou se opět stala Tanja.

Vyrostli jako kojenci na flašce

„Od narození až do šesti týdnů s nimi celou noc doma spím, co dvě hodiny k nim vstávám a krmím je. Po celou dobu se snažím vlčata vychovávat jako jejich skutečná matka,“ popsala dále Tanja Askani, která má dceru Katku (18). Vlčata jsou podle ní zpočátku jako kojenci. Když se rozkoukají, je pak potřeba jim zajistit zdravý vývoj.

„Nemohu je zavřít do výběhu nebo kotce. To je jako byste malé dítě strčili do sklepa. Každá správná máma se snaží o jeho správný vývoj a dávat dítěti podněty. I já chodím s vlčaty plavat, učím je poznávat jiná zvířata a zvykat na různé životní situace,“ vysvětlila Tanja. Vlčatům se takto přepečlivě věnuje až do jejich pěti měsíců, než je přijme smečka. Ani pak je neopouští. Pro celou vlčí smečku zůstává jejich mámou. S vlky usíná, chodí na procházky, plavat do jezera a hlavně se s nimi mazlí.

Video  Tanja Askani vyje s vlky v lese  - /Youtube/

S vlky vyje i spí

„A co bych to byla za máma, kdybych neuměla výt? Když park utichne a trávím s vlky večer celé hodiny, to jsou mé nejkrásnější chvíle. Vždy mě vítají tak upřímně přátelsky jako to člověk prostě ani neumí,“ pověděla Askani. A právě člověk podle ní má k vlkům tam strašně blízko, více než si připouští. „Je dokázáno, že v sobě máme i geny vlka a já snažím během výchovy i sbližování jako vlk taky uvažovat,“ dodala.

Zachraňuje populaci vlků

Tanja Askani pracuje pozoruhodným způsobem s vlky ve zvířecím parku Wildpark Lüneburger Heide, který se zabývá ochranou zvířat a je v Německu nejvýznamnější nejen svou rozlohou a vybavením, ale i nejbohatší počtem druhů zvířat, žijících v tomto podnebném pásmu. Podařil se jí i ojedinělý projekt a též neuvěřitelný kousek, kdy až z Kanady přivezla kvůli záchrany populace v letadle tři polární vlky. Ve zvířecím parku dnes žije se čtyřmi americkými šedými vlky, čtyřmi evropskými a třemi polárními. Všichni jsou odchováni její rukou.

Askani je jako vlčí žena známá po celém světe. Je autorkou několika knih o vlcích, které vyšly v Německu, Švýcarsku a v Americe. Také je uznávanou špičkovou fotografkou zvířat. Její vlci vystupovali už v mnohých celovečerních filmech. Se svými pozoruhodnými přednáškami proslula v evropských zemích a prvního března vystoupí v Ostravě, o den později v hotelu Slovan v Brně a třetího března v hotelu Svornost v Dolních Počernicích.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

lucikbubik ( 6. února 2013 16:01 )

NÁDHERA...ZÁVIDÍM!!

fero-dobrota ( 1. března 2012 05:25 )

zvířatka pěkná, i to děvče .... ale blázen je to .... znám domácnosti kde je víc psů, to není k žití, obětuje se celá rodina, a zvířata stejně nemají přirozené podmínky ...

keep.smiling ( 29. února 2012 10:57 )

přesně....bohužel...

naidka ( 29. února 2012 07:36 )

my zabíjíme kvůli masu, i když nemáme hlad, na rozdíl od divokých zvířat.

dobrotka ( 29. února 2012 02:10 )

Vlastni zkusenost?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud