Bratranec Grebeníčka skončí v úřední popelnici: O tělo se nechce nikdo postarat

Autor: Veronika Pukačová, Sandra Apostolidisová - 
23. 2. 2012
05:00

Smutný osud Jana Grebeníčka (†60), vzdáleného bratrance exšéfa komunistů, neskončil ani jeho smrtí. O tělo bezdomovce, kterého Blesk na začátku února našel a který ten samý den večer kvůli mrazům zemřel, totiž nikdo nestojí. Místo důstojného pohřbu, který by mu mohl zaplatit jeho příbuzný, poslanec Miroslav Grebeníček (64, KSČM), ho čeká žeh v nejlevnější rakvi. Jeho popel pak patrně skončí v plastové urně, nazývané úřední popelnice, a v hromadném hrobě.

Ani po smrti se někdejší vysoký důstojník vojenské kontrarozvědky, který působil i v Libyi a Iráku, nedočkal důstojného zacházení. O jeho tělo totiž nikdo neprojevil zájem! Ani bývalá žena, ani jeho vzdálený bratranec Miroslav, exšéf komunistů. „Toho pána lituji, nicméně ho opravdu neznám,“ řekl Blesku začátkem února. Když jsme se včera chtěli zeptat, zda ho zajímají ostatky jeho bratrance, hovor rychle ukončil. „Mám nějakou práci a mám dojem, že vám nemám co sdělovat,“ řekl a rozloučil se.

Vzhledem k tomu, že Jan Grebeníček zemřel v nemocnici na pražském Karlově náměstí a o jeho tělo nikdo neprojevil zájem, zaplatí zřejmě takzvaný sociální pohřeb právě městská část Praha 2. „Pokud nastane situace, že na území naší městské části zemře člověk, kterému nikdo nechce vypravit pohřeb, pak ho objednává a platí právě městská část. Pohledávku pak uplatňujeme v rámci dědického řízení, nebo nám náklady zaplatí stát,“ řekla Blesku vedoucí humanitního odboru městské části Praha 2 Hana Dostálová s tím, že za pohřeb dávají většinou do pěti tisíc korun.

„To jsou nejlevnější pohřby žehem v papírových, nebo dřevopapírových rakvích. Urny se pak ukládají buď v depozitářích, nebo hromadných hrobech,“ popsal Blesku zaměstnanec jedné pražské pohřební služby. Podle něj služba musí urnu, které se oficiálně říká úřední popelnice, rok uchovávat, pak má možnost popel například rozptýlit.

To jsou vztahy! Jestliže se ale příbuzní rozhodnou, že by přece jen Jana Grebeníčka uložili u sebe, stačí uhradit cenu sociálního pohřbu a mohou si ostatky vyzvednout.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jity ( 23. února 2012 17:44 )

juklicek všechno zlo co prý vypustíme se nám vrátí jako bumerang. Tady je urážen důchodce, tak těm dotyčným přeji také hezké stáří, třeba se dočkají ještě horších urážek a opovržení ve stáří. Přes vysokou inteligenci holt to někdo nepochopil.

rendyx111 ( 23. února 2012 14:33 )

ekrane Ty ubohej křupane-za prvý je to 3 klávesa vlevo a když už se hceš s.rát do starších tak si někdy projdi dějepis.Itelektuále.Tebe by patřilo vrátit hezky zpěttak asopň do 50-60 let a pak bys čuměl jakej je opravdovej život...

pandrhola ( 23. února 2012 13:24 )

Nevím, ale podle toho co tady čtu, tak byl voják z povolání, a ten snad by měl být již v 55 letech v důchodu, a důchod musel mít "zapráskaně"dobrý. Myslím, že doopravdy spadl kvůli chlastu do "spodních pater" a manželce nezbylo nic jiného, než ho vykopnout. Bohužel chlap s takovou kariérou, a takhle skončit. A Grebeňovi se nedivím, mám také prý nějaké bratrance, ale viděl jsem kdysi jen jednoho a jen jednou. Taky bych to nijak nehrotil.

juklicek ( 23. února 2012 12:55 )

každému se vrátí hezké stáří ?

jity ( 23. února 2012 12:52 )

Hele ty slovní průjme, jestli sis nevšiml, tak to píše pán v důchodu. Každý holt neni tak chytrý a všeuměl jako možná ty. Jinak dnes je doba, kdy si lidé sebe navzájem vůbec neváží. Co je to proti nějakému Grebeníčkovi, že se nepostaral o bratrance. Kam zmizela úcta k lidem? Proč musíme být na sebe tak zlí? Proč se musíme nad někým, kdo neumí to co my, ofrňovat, kdo Vám dal právo se vysmívat jiným? Ono každému jednou vše vrátí, hezké stáří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa