Papež jmenoval Dominika Duku kardinálem

Dominik Duka byl jmenován kardinálem
Autor: ČTK, šim - 
6. ledna 2012
13:07

Pražský arcibiskup Dominik Duka se stal kardinálem. Jmenoval ho papež Benedikt XVI. na závěr páteční mše, kterou sloužil při příležitosti Zjevení Páně

Dominik Duka se stal 22. kardinálem českých a moravských diecézí. ČR měla k dnešku pouze jednoho kardinála, a to Miloslava Vlka. Jmenovací dekret převezme v únoru.

"Pražský arcibiskup Dominik Duka se jmenováním kardinálem stává spolu s ostatními 22 nově jmenovanými kardinály papežovým spolupracovníkem a poradcem v církevních záležitostech," uvedlo arcibiskupství.

Rozhodnutí papeže uvítal prezident Václav Klaus. Kardinál Vlk, jehož Duka v pražské arcidiecézi nahradil, letos 17. května oslaví 80. narozeniny. Proto se již nebude moci účastnit volby papeže. Toho při konkláve volí pouze kardinálové mladší osmdesáti let. Nově mezi nimi bude tedy i osmašedesátiletý Duka.

Konzistoř s novými kardinály zasedne poprvé 18. února. Noví kardinálové převezmou jmenovací dekret. Den poté bude papež spolu s novými kardinály v bazilice sv. Petra sloužit slavnostní mši, při níž budou předány také kardinálské prsteny.

Hrad sdělil, že rozhodnutí papeže vnímá Klaus jako vstřícné gesto vůči ČR a jako ocenění dosavadního Dukova působení. "Jsem rád, že Benedikt XVI. dal tímto jmenováním jasně najevo, koho si přeje mít v této těžké chvíli tak rozporuplného světa po svém boku v nejvyšší církevní hierarchii," uvedl prezident podle Hradu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

husqarnowicz ( 19. února 2012 20:30 )

Ateisté bohy nemají, tedy ani Darwin pro ně není bůh. Nicméně jeho teorie vysvětluje vývoj druhů na vědeckém základě, kdežto bůh vše stvořil sám, patrně z nějakého rozmaru a z ničeho. Jinými slovy vyrobil z prdu kuličku. Neber to , prosím, jako provokaci, nechci se Tě dotknout, jen se Ti podivuji...

uhelpohledu ( 6. ledna 2012 21:22 )

Určitě ne. Bude se ale modlit, aby tomu tak bylo. Lidem to stějně prd pomůže, ale bude mít pocit, že udělal vše proto.

uhelpohledu ( 6. ledna 2012 19:06 )

Církev svatá si naděluje vyšší funkce, než měl sám Ježíš Kristus.

rudyptak48 ( 6. ledna 2012 18:34 )

Je to správná volba. Atesité na tomto fóru, laskavě se obracejte na svého boha Darwina.

janeksulc ( 6. ledna 2012 16:39 )

Bude levnější nafta a chleba?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud