Zamilovaná Nikola (16): Radši v děcáku než s rodiči

Nikola (16) má prý Jakuba (22) tak ráda, že dokonce utekla z domova. Jen aby jim ta láska vydržela.
Nikola (16) má prý Jakuba (22) tak ráda, že dokonce utekla z domova. Jen aby jim ta láska vydržela.  (Autor: Foto Blesk - Helena Lacinová)
Autor: Helena Lacinová, ljšk - 
28. prosince 2011
06:52

Nikola N. (16) utekla z domova. Postavila se tak proti rodičům, kteří jí zakazují, aby chodila s Jakubem Č. (22), kterého má ráda. Než by byla s rodiči, dívka si dobrovolně zvolila život v dětském domově.

„Na lince bezpečí jsem si zjistila, jak bych mohla odejít z domova, abych neporušila zákon. Tam mi poradili Klokánek, kde jsem byla dva měsíce,“ říká studentka gymnázia.

V současnosti se zabydluje v Mosťáčku, zařízení pro okamžitou pomoc dětem a mládeži při Dětském domově v Mostě. A stát bude rozhodovat o jejím osudu. Hrozí jí diagnostický ústav, kterého se dívka bojí. „Rodiče mě chtějí dostat na dno, proto usilují o to, aby mě do diagnosťáku umístili na několik měsíců. Příjemný pobyt tam určitě není. A myslím, že bych tam byla zbytečně, nejsem problémové dítě,“ řekla Nikola.

Oporou jí je Jakub. „Nikču miluji. A před společnými problémy necouvnu. Nenechám ji v tom,“ řekl mladý muž, který pracuje jako státní zaměstnanec. I v Mosťáčku ho provází zákaz styku s Nikolou. Vidí se však při vycházkách.

„Kdyby ji zplnoletili, vzal bych si ji a pomohl jí dostudovat. Jedním z řešení by bylo, že by si moji rodiče Nikolu vzali do pěstounské péče. Zkušenost mají, mám adoptovaného bratra,“ řekl mladík.

„Psychologická vyšetření umíme udělat i u nás, aby nemusela do diagnostického ústavu a nestřídala zařízení. To není dobré. Je to slušné a inteligentní dítě a budeme hledat řešení v její prospěch, aby mohla dostudovat, a až bude plnoletá, rozhodne se. Dva roky je ale dlouhá doba,“ řekla ředitelka zařízení Marcela Stütz.

Nikolčina matka je nešťastná. „Nemám slov. Jen jsme chtěli, aby měla nějaké povinnosti. Násilím ji doma držet nebudeme. Jen ji nedovolím zplnoletit, aby se mohla vdát,“ řekla Blesku.

sampo ( 9. ledna 2012 14:27 )

sampo ( 9. ledna 2012 14:25 )

demokracie slova.

sampo ( 9. ledna 2012 14:25 )

souhlas.

sampo ( 9. ledna 2012 14:25 )

ty jsi byl u toho, že to tak dobře víš??? třeba jen hrál divadlo, aby se líbil, třeba ho nikdo nežádal a on se vnucoval.

sampo ( 9. ledna 2012 14:20 )

Děti mám a jsou šťastné, možná tě tím naštvu, ale je to tak. Nikola by při nejmenším potřebovala přes drž.... a možná bych rodičům navrhla diagnostický ústav, protože tam ona patří a ne nikam jinam. Pravděpodobně to bude komediantka, herečka, rozdvojená osobnost, která to umí hrát na všechny strany.

Zobrazit celou diskusi