Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 15°C

Harrachov má zaplatit přes 90 milionů: Hrozí mu exekuce!

Krkonošskému lyžařskému středisku hrozí, že ho exekutoři sedřou z kůže.  (Autor: Foto Blesk - David Malík)
Autor: lj, ljšk - 
1. listopadu 2011
14:45

Zástupci krkonošského lyžařského střediska Harrachov nevěřili vlastním uším, když si včera vyslechli rozsudek pražského vrchního soudu. Podle něj musí město s 1600 obyvateli zaplatit firmě J. F. World Brokers víc než 90 milionů korun kvůli sedmnáctimilionovému dluhu z roku 1993. Pokud město nezaplatí, podle pravomocného rozsudku mu hrozí exekuce!

Přitom ještě letos na jaře si Harrachovští mysleli, že mají vyhráno a pohledávku narostlou o úroky za dlouhá léta soudních sporů nebudou muset platit. Naději jim dávalo březnové rozhodnutí Nejvyššího soudu, který závazek města vůči firmě částečně zrušil a případ vrátil k novému projednání.

„Jsme z toho v šoku. Nepočítali jsme s tím, že vrchní soud nebude respektovat odůvodnění Nejvyššího soudu. Samozřejmě podáme dovolání k Nejvyššímu soudu a uděláme maximum, abychom neplatili,“ řekla Blesku starostka Harrachova Eva Zbrojová.

Kdyby však město neuspělo, placení pohledávky, která třikrát převyšuje jeho roční rozpočet, by ho zruinovalo. „Není to v našich finančních možnostech. Rovnou bychom mohli exekutorům odevzdat klíče od radnice,“ zoufá starostka. Dluh pochází z doby privatizace Crystalexu, kdy podle zástupců firmy J. F. World Brokers Harrachov převzal v roce 1993 spolu s rozestavěnými domy, sklářským muzeem a sbírkou skla i sedmnáctimilionový úvěr u Agrobanky. Po krachu banky se pohledávky ujala firma.

Advokátu Harrachova se ale letos na jaře podařilo přesvědčit Nejvyšší soud, že město žádný úvěr oficiálně nepřevzalo, protože tehdejší starosta Harrachova Ivan Hendrych dokument podepsal bez vědomí zastupitestva. Soudní spor o dluh se vleče od roku 1994 a město na soudních výlohách a advokátovi utratilo již přes dva miliony korun.

anelam ( 1. listopadu 2011 16:32 )

manola

manolla1 ( 1. listopadu 2011 15:32 )

Zlatý KOMUNISTI! Slovo EXEKUCE=NEZNÁMÝ POJEM! Je to hnus, který nemá období, co se v naší a s naší zemi děje! Kdybych byla mladší, tak na tuty, dám své rodné zemi ( kterou mám jinak ráda.. ), navždy sbohem! Nikdy bych se zpět nevrátila, ani se neohlédla! Když slyším, vidím, čtu, co všechno je u nás možný, tak bych snad dokázala i "vraždit"!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud