Nový šéf ČT Dvořák lhal! Byl v KSČ, přestože tvrdil opak

Petr Dvořák opakovaně lhal o své komunistické minulosti
Autor: šim - 
23. září 2011
13:51

Ve středu zvolený nový šéf ČT Petr Dvořák má problém. Přestože několikrát veřejně prohlásil, že nebyl členem KSČ, ukázal se pravý opak. Dvořák členem KSČ byl! Tato lež by se mu mohla krutě vymstít. Mohla by být dokonce důvodem pro odvolání z funkce. V lepším případě by se mohla odrazit na jeho ročních prémiích.

Dvořák v minulosti několikrát prohlásil, že členem KSČ nikdy nebyl. Během středečního vystoupení v pořadu Události, komentáře to navíc zopakoval už jako čerstvý ředitel ČT. „Nikdy jsem nebyl členem KSČ, já jsem byl pouze kandidátem,“ řekl moderátorovi Jakubovi Železnému, který se ho ptal na komunistickou minulost.

Z dokumentů Národního archivu, které mají k dispozici Lidové noviny, ovšem vyplývá pravý opak. Na Dvořákově evidenční kartě podle listu stojí, že se v červnu 1987 stal kandidátem a v září 1989 byl povýšen na člena strany.

Dvořák stále trvá na tom, že členem strany nebyl. Do KSČ se prý přihlásil ještě během studia na vysoké škole. Důvodem prý bylo to, že chtěl vycestovat do zahraničí. Dvořák Lidovým novinám řekl, že se zúčastnil jen několika stranických schůzí na poli katedry ČVUT.

Radní, kteří Dvořáka ve středu zvolili do čela generálního ředitele, budou prý požadovat vysvětlení. Volbu to zpětně zřejmě neovlivní. Mohlo by se ale stát, že by ho kvůli lhaní, nikoli kvůli komunistické minulosti, mohli odvolat. Podle radního Radka Mezulánka by se Dvořákova lež mohla v lepším případe odrazit na jeho ročních prémiích.

Stejně jako Dvořák zatajil členství v KSČ také jeho předchůdce Jiří Janeček, který z čela televize odešel ze zdravotních důvodů ke konci letošního srpna.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 4. ledna 2012 10:39 )

NO TO JSOU TI RUDOMODŘÍ SOUDRUZI

digite ( 24. září 2011 21:25 )

To je mi líto, že tvou ženu zavřeli.

xxyy ( 24. září 2011 18:13 )

No ono odmítnout těsně před devětaosmdesátým nebylo žádné hrdinství, to už komunisti mleli z posledního. A těžko to mohlo mít vliv na tvůj další život, nebo dokonce život tvých dětí. Já odmítal vytrvale v sedmdesátých letech. Na mě kvůli mojí práci nemohli. Potřebovali mě. Jako nátlak ne mě vyhodili mojí ženu z práce a postarali se o to aby jí nikde nevzali ani jako ficku. Přesto stála při mě, jelikož jí komunisti v devětačtyřicátém zavraždili otce. A naše děti si musely doplnit vzdělání až po devětaosmdesátém. Nevzali je ani na střední školu přes to že nikdy neměly horší známku na vysvědčení než dvojku. A kdybych ti vypsal všechny ostatní problémy, co nám dělali, považoval bys to za sci-fi, jelikož jsi nic takového nezažil a buď rád že ne.

digite ( 24. září 2011 17:34 )

No, vidíš. Já jsem odmítl taky a nic se mi nestalo. To že tebe stíhali je sice mrzuté, ale vysvětli to lidem, kteří pamatují to, že sice stáli frontu na banány, ale nestáli fronty na pracáku či sociálce. Což není můj případ, pokud by jsi náhodou chtěl do mně rýpnout. A takovým lidem je někdo kdo nevstoupil do KSČ a byl špička ve svém oboru úplně ukradený. A já se jim nedivím.

xxyy ( 24. září 2011 17:24 )

Hochu, hochu, přestaň tu předvádět svojí hloupost. Začínám nabývat dojmu, že ti je sotva polovina věku, co uvádíš. O minulé době skutečně nic nevíš. Jenom tu meleš hlouposti, co ti někdo nalil do hlavy. Tvoje povědomí o disidentech je jako opsané s komunistické příručky. Já disident nikdy nebyl. Mým jediným prohřeškem bylo, že jsem i přes mnoholeté naléhání odmítl vstoupit do strany. Měli o mě velký zájem, jelikož jsem byl špičkou ve svém oboru. Ale odmítl jsem se zaprodat. Ale proč ti to tu vlastně vykládám? Vždyť ty máš mozek naprogramovaný k popírání skutečností a propagaci "ideálů"

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud