Dnešní děti se penze nemusejí dožít!

12. července 2011
06:45

Už se vidíte, jak si po letech dřiny budete konečně užívat zaslouženého odpočinku? Možná se těšíte zbytečně! Odchod do důchodu se totiž stále natahuje a dnešní děti, kterým ještě nebylo 15 let, by měly podle nových výpočtů jít do penze až v 73 letech! Tělo se ale námahou a stresem opotřebovává. Odklad důchodu a delší pracovní povinnost tak mohou lidem zkrátit nejen penzi, ale i život. Současné statistiky navíc varují: V posledních letech umírají muži mezi šedesátkou a sedmdesátkou čím dál častěji na civilizační choroby.

Zatímco před 10 lety odcházely ženy do důchodu průměrně v 58 letech, za dalších deset let budou pobírat penzi nejdřív v 63 letech. Na důchod si tak počkají o dlouhých pět let déle, přitom »užívat« si ho stihnou až o celých sedm let méně! To ukazují demografické tabulky Českého statistického úřadu.

Zkrácené důchody, za kterými vězí hlavně zvyšování věkové hranice pro odchod do penze, leží pracujícím lidem pořádně hluboko v žaludku. „Na úpravu penzijního systému jsem doplatila už v roce 2009. Místo toho, abych si konečně užila trochu klidu nebo pomáhala s hlídáním vnoučat, stát mě nutí pracovat další 4 roky a 8 měsíců. Po šedesátce už mám ale tělo celé nemocné. A co je nejhorší – důchod budu mít ještě nižší, než kdybych šla do penze před dvěma lety, jak jsem to měla původně vypočítané,“ postěžovala si Blesku čtenářka z Brna.

Proč se hranice pro odchod do důchodu pořád zvyšuje? Může za to vláda, která se v roce 2004 rozhodla, že kvůli prodlužování života Čechů se zákonitě prodlužuje také jejich schopnost pracovat. Odborníci ale s tímhle tvrzením zásadně nesouhlasí.

„Kdyby platilo, že s prodlužujícím se věkem se budou lidé dožívat ve zdraví, pak by systém odsouvání věkové hranice pro odchod do penze mohl fungovat, protože lidská činnost je přirozená i v pozdním věku. Jenže starší lidi často sužují nemoci jako Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, demence či kardiovaskulární onemocnění, proti kterým stále ještě nejsou účinná preventivní léčebná opatření,“ říká ředitelka Gerontologického centra v Praze Iva Holmerová.

Navíc hrozí, že budou mít lidé po šedesátce velké problémy vůbec nějaké zaměstnání sehnat. S věkem klesá pohotovost, přesnost, orientace, rychlost i správnost rozhodnutí. Těžko si asi představíme sedmdesátiletého pilota, řidiče tramvaje nebo horníka v dole.

Tuhle práci prostě ve stáří nezvládnu!

Pracovat i po sedmdesátce? To se asi nelíbí nikomu. Jsou ale profese, při nichž se tělo nadře méně – přece jen sedět v kanceláři a vyřizovat e-maily je méně náročné než zvedat cihly, vymetat ve výškách komíny nebo řídit tramvaj. Řada povolání vyžaduje nejen vyšší pozornost a soustředění, ale i větší fyzickou sílu. A obojí během let zákonitě ubývá.

Roman Cína (23), dlaždič, Jihlava:

práce práce | Blesk Foto – krajští redaktoři

„Do sedmdesáti let dělal práci dlaždiče strýc a pak hned zemřel. Zatím jsem mladý, ale už vím, že dostávají zabrat záda a kolena, osm hodin denně klečím. Přestože důchod je pro mě strašně daleko, moc dobře si nedovedu představit, že se takhle budu hrbit do sedmdesátky.“

Dana Voleská, (41), švadlena, Brno:

práce práce | Blesk Foto – krajští redaktoři

„Pracovat v dílně jako švadlena až do sedmdesáti let nemůžu. Už teď musím mít brýle a nevím, jak dlouho v tom prašném prostředí a u šicích strojů vydržím. Můžu pracovat ještě jako střihačka látek, ale tam také potřebuju pevnou ruku. Což asi v sedmdesáti letech mít nebudu.“

Michal Durčák (34), výškové práce, Opavsko:

práce práce | Blesk Foto – krajští redaktoři

„V současné době nad důchodem moc nepřemýšlím. Jsem si však jistý, že je má práce dost fyzicky náročná, a netroufám si pomyslet, zda ji budu moci dělat až do 70 let, případně zda v takovém seniorském věku budu na laně ve výšce schopen konkurovat mladším kolegům.“

Miroslav Bradáč, (42), kominík, Teplice:

práce práce | Blesk Foto – krajští redaktoři

„Jít do důchodu v sedmdesáti letech? Při mé profesi kominíka si to při nejlepší vůli nedokážu představit. Práce je to fyzicky velmi náročná a už nyní toho mám někdy plné zuby. V sedmdesáti už po střechách určitě lézt nebudu, to bych byl sebevrah. Je mi jasné, že těm pánům, kteří tohle vymýšlejí, je to ale nejspíš úplně jedno.“

Milan Grossmann (35), řidič tramvaje, Plzeň:

Člověk po sedmdesátce by měl trávit čas zaslouženým odpočinkem, ne osmihodinovou šichtou v zaměstnání, kterou navíc nezvládne Člověk po sedmdesátce by měl trávit čas zaslouženým odpočinkem, ne osmihodinovou šichtou v zaměstnání, kterou navíc nezvládne | Blesk Foto – krajští redaktoři

„Do 60 let, výjimečně i do 65 se tramvají jezdit dá. I když je to hodně náročné povolání. Musíte být v městském provozu pořád ve střehu. Ale dělat tramvajáka do 70 let, to si vůbec nedovedu představit. Jestliže bychom měli jezdit do 70, tak většina se důchodu nedožije a z tramvaje půjdou rovnou do hrobu.“

tyrkys ( 24. srpna 2011 16:13 )

Jo,my si všichni, ale úplně všichni flákáme fakany, abychom mohli celý život parazitovat, nás to ohromně baví...

tyrkys ( 24. srpna 2011 16:10 )

Kdyby žil každý z investic, kdo by pracoval, kdo by Vám prodal chleba, učil děti atd?

tyrkys ( 24. srpna 2011 16:07 )

A kdo bude ten první, co vyjde? Já si to s tím karabáčem v ruce vůbec neumím představit.

sydnicka ( 12. července 2011 16:26 )

petr cibulka je velmi neverohodny

anelam ( 12. července 2011 12:44 )

kloudně a stručně by ti to baro vysvětlil můj děda Říkával-na větší hromadu se lépe se.re.... -Já si nemyslím,že ti co vydělávají sta tisíce měsíčně by měli mít i vysoké důchody.měla by být hranice -například 20 000-za 1.,mohou si přece naspořit a za 2.na jejich platy dělají především manuálně pracující lidé mnohdy za minimální plat.Pokud to tak půjde dál,jako že asi ano,tak důchody úplně vymizí-po 70 rovnou pod kytičky a kdo nebude moci pracovat tak bude v invalidním,nebo na dlažbě

Zobrazit celou diskusi