Poláci k nám posílají nakažená kuřata!

Z Polska k nám posílají nakažená kuřata. Mohou být i životu nebezpečná!
Autor: ČTK, ap, Krvs - 
12. ledna 2011
15:49

Mrtvá kuřata natěsnaná jedno na druhé. Plovoucí ve špinavé vodě, která se často mění jen jednou za den. Tak tímto nechutným způsobem se často zpracovává kuřecí maso u našich polských sousedů. Tato superlevná kuřata pak nabízejí obchodní retězce v týdenní akci za 30 korun za dva kusy. Loni přitom bylo do Česka dovezeno 80.000 tun polské drůbeže!

Lidé, kteří si v novém roce plní mrazáky a skupují levné potraviny, by měli být opatrní. Polské kuřecí, které je díky nehygienickému zpracování o pár kaček levnější, je totiž může pořádně prohnat. Často totiž obsahuje nebezpečné bakterie salmonely. Zatímco u nás se kuřata mrazí vzduchem, v Polsku, ale i v některých jiných zemích se kuřata mrazí převážně pouze vodou. Často navíc za šokujících podmínek.

"Problém polských kuřat spočívá právě v tom, že jsou většinou chlazena vodou, čímž se jednoduše přenáší nákaza z jednoho těla kuřete na druhé," uvedl pro Blesk.cz Jaroslav Faltýnek z českého výrobního masokombinátu. Mrtvá kuřata totiž plavou v betonových korytech namačkána vedle sebe, přičemž voda sama se mění často jen jednou za den.

A následky nejsou vůbec příjemné. Nakažení salmonelózou se totiž projevuje prudkým průjmovým onemocněním. A strávit několik dní na záchodě se jistě nechce nikomu. Nehledě na to, salmonelóza je smrtelně nebezpečná nemoc.

Posílají to jak na běžícím páse

"V září i říjnu minulého roku jsme zajistili namátkovými kontrolami několik takových zásilek. jednalo se o zhruba pět tun kuřecího masa z Polska," informoval o tom Josef Duben ze Státní veterinární správy.

A podobné zásilky pokračovaly i v listopadu a prosinci. V listopadu a prosinci se podařilo zajistit obsahovala 5184 kilogramů mražených kuřecích prsou.

Podle Faltýnka z českého masokombinátu je jisté, že nakažené kuřecí do země proudí i nadále "Státní veterinární správa může kontrolovat jen namátkově. Nemá šanci vše zachytit. Změnu by přinesla pouze změna nesmyslného unijního nařízení," uvedl pro Blesk.cz.

Zásilky pokračují

Jeho slova potvrzuje i poslední případ.  V uplynulých dnech bylo do Polska z Pardubického kraje vráceno více než čtyři a půl tuny kuřecího masa, neboť obsahovalo nadlimitní množství vody," informoval v úterý mluvčí SVS Josef Duben.

Dovozy polské drůbeže, zejména kuřat, do Česka přitom rostou, loni dosáhly téměř polovinu z celkových importů drůbežího do země, které představovaly 80.000 tun.

Vinu nese i Unie

I agrární analytik Petr Havel uvádí, že situaci na trhu zkomplikovala Evropská unie. "Schválila nařízení, kdy všechny státy musí přijmout kuřata z jiné členské země. Pokud by k tomu nařízení nedošlo, mohli bychom maso ze zemí, které při výrobě nepoužívají nejmodernější prostředky odmítat," uvedl Havel.

Evropská unie se podle něho při svých byrokratických nařízeních ráda odvolává na zdraví spotřebitele, toto nařízení jde ale přímo proti němu. Slova potvrzuje i Faltýnek: "My jsme investovali stamiliony do nejmodernějších zařízení, abychom zlepšili kvalitu a díky unii k nám proudí maso vyráběné v zastaralých a zdraví nebezpečných podmínkách."

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

volic ( 12. ledna 2011 22:16 )

pitkin01 ( 12. ledna 2011 22:08 )

Jo,jo.Za bolševika sem-tam nebyl hajzelpapír,ale ani salmonela.Takže ho teoreticky nebylo třeba tolik jako dnes

abvydavatelstvi ( 12. ledna 2011 22:00 )

Ani nasi psi nezerou polske kureci maso.Mame kocky a psy, odmitaji zrat nektere druhy granul, konzerv, koupene mleko a kureci maso. Podle nich vim asi jake svinstvo do vyrobku davaji. Musi to byt sila - kdyz to ty zvirata vyciti a lide to maji jist.

volic ( 12. ledna 2011 21:57 )

Naprosto souhlasím.Pouze Češi perfektně slyší na slovo AKCE v obchodních řetězcích!!!

abvydavatelstvi ( 12. ledna 2011 21:20 )

byl ten, ze po revoluci ministr zemedelstvi dal zlikvidovat nase zemedelce a potom umrel v Americe na leukemii.Potraviny by se mely vyrabet v mensim mnozstvi a na vice mistech, misto elektraren by se mely budovat zase farmy, kde by zdrve potraviny dopestovali a chovali. Cerstve kozi mleko je nedocenena potravina, starsi lide se kozim mlekem lecili z ruznych nemoci i z rakoviny.Chut domaci stravy muze ocenit jenom ten, kdo ji ochutnal a s prodavanymi kontaminovanymi smejdy z dovozu se neda srovnat. I kdyz jsou levne, jejich konzumovanim se nam do tela dostavaji jedovate latky a proto je tak vysoky narust rakoviny v poslednich letech. Vyrobcum jde pouze o zisky ne o zdravi narodu. Zvirata ktere se chovaji ve velkochvech jsou stresovane a do masa se jim dostava stresovy hormon, ktery je pro zdravi cloveka skodlivy. Lide by si to uz konecne meli uvedomit a zacit podporovat domaci vyrobce a prodejce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud