Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Seznamte se, to je Země číslo 2: Gliese 581g

Planeta Gliese 581g  (Autor: ČTK)
Autor: INT, shp, mivrk - 
30. září 2010
23:12

Od doby, kdy lidstvo létá do vesmíru, sní mnozí o jeho kolonizaci, osidlování planet. Američtí vědci nyní objevili v Mléčné dráze planetu, která je zatím podle všech výzkumů potencionálně obyvatelná. Pokud se objev potvrdí i pomocí dalších metod, půjde o planetu, která se Zemi podobá nejvíc ze všech, které dosud byly objeveny.

Exoplaneta, tedy planeta mimo naši sluneční soustavu, nazvaná vědci Gliese 581g, obíhá kolem své hvězdy v takové vzdálenosti, že její teplota umožňuje, aby se na jejím povrchu nebo blízko něho udržovala voda v tekutém stavu.

Hvězdu planeta sice oběhne za pouhých třicet sedm dní, ale protože ta je červeným trpaslíkem, mnohem chladnější než naše Slunce, obíhá planeta přímo uprostřed zóny, kde by mohli potenciálně žít lidé. Je asi 2,4krát až třikrát větší než Země a její hmota je asi 3,1krát až 4,3krát těžší než hmota Země.

„Náš objev nabízí velmi přesvědčivý příklad potenciálně obyvatelné planety,“ řekl jeden z objevitelů, Steven Vogt z univerzity v Santa Cruz v Kalifornii. O objevu exoplanety, která se nachází v souhvězdí Vah, informovali vědci v nejnovějším vydání odborného časopisu Astrophysical Journal.

Minusy

Planeta má nicméně i zápory. Se svou mateřskou hvězdou je totiž v synchronní rotaci podobně jako Země s Měsícem, což znamená, že na jedné její polokouli je stále den, zatímco na té druhé polokouli panuje věčná noc.

Průměrnou teplotu povrchu planety vědci odhadují na -31 až -12 stupňů Celsia. Nejvhodnější podmínky pro případný život, jak ho známe, by podle vědců zřejmě skýtala oblast poblíž hranic obou polokoulí.

Problematická bude podle vyjádření expertů i cesta na exoplanetu. I kdyby na ni byla vyslána kosmická loď poháněná rychlostí světla, letěla by na ni dvacet let. Gliese 581g je totiž od Země podle vědců vzdálená dvacet světelných let. Kdo ví, třeba na ní ale jednou budou žít naše prapravnoučata…

Video Vědci objevili planetu v souhvězdí Vah, která je podobná naší zemi - /YouTube/

Astronom Miloš Šidlichovský: Na planetě může být voda

Co na nově objevenou planetu řekl Blesku odborník Miloš Šidlichovský z Astronomického ústavu? „Víme o tom, že Gliese 581g je kamenná planeta, která má podobnou teplotu jako Země. Proto na ní může být voda v tekutém stavu, kterou potřebuje každý živý organismus. Jestli však na ní voda a nějaký život opravdu jsou, zatím žádné výzkumy nepotvrdily.“

kendex ( 2. října 2010 10:06 )

Pokud tam žijí nějací tvorové, ať to není stejné anebo horší než jsme my. Nedovedli jsme žít v klidu a míru na naší planetě. A teď chceme naše lidské pokolení rozpínat do vesmíru. Jak to asi dopadne?

dedek_org ( 1. října 2010 17:58 )

no je jasné že tam bude největší problém z gravitací, takže ikdyž se za deset let někomu podaří vyvinout něco čím se tam dostaneme , pochybuji že bychom tam dokázali žít , mám deset kilo navíc a nedokáži si představit že bych nosil na zádech navíc 200kg či více

blesk_007 ( 1. října 2010 12:24 )

Možná se na nás těší. Možná umí cestovat rychlostí světla. Možná nás objevili před dvaceti lety. Možná přiletí zítra. Možná budu mít v nedělli k obědu grilovaného ufona. Možná mám totiž větší hlad a větší sekáček, než oni. Každopádně je lákavé si představovat, že je tam život a jak asi vypadá...

pitkin01 ( 1. října 2010 09:18 )

Já lítám na fazolový pohon.

mandat ( 1. října 2010 08:44 )

Mozna,ze na te nove planete se tesi na nas.Treba se k nam uz chystaji,aby si zpestrili jidelnicek.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud