Před 100 lety vymyslela podprsenku

Autor: Katarína Krajčiová, hto - 
13. června 2010
08:50

V roce 1910 Američanku Mary Phelps Jacob omrzelo si pod šaty oblékat nepohodlný korzet, a aniž by věděla, způsobila tím revoluci. Jednoduše spojila dva hedvábné kapesníčky, propojila je stuhou a první podprsenka byla na světě!

O pár let později si Mary své dílo dala patentovat a za pár korun jej prodala společnosti Warner Brothers Corset Company. Které podprsenky se za 100 let zapsaly do dějin?

Představte si, že byste na sobě měli těsnou vestu vyztuženou kosticemi, která by vás na každém kousku vašeho těla nesnesitelně tlačila. Ocelové tyče by vás nutily držet horní část těla v trýznivé poloze. Zní to jako středověké mučicí zařízení? Kdepak. Na začátku dvacátého století přesně takhle vypadalo spodní prádlo pro ženy – korzety.

Kšeft za 30 tisíc

Devatenáctiletou Mary Phelps Jacob z New Yorku však staromódní korzety otrávily natolik, že se rozhodla vytvořit pohodlnější doplněk pod večerní šaty. Vzala dva hedvábné kapesníky a s pomocí své komorné je sešila růžovou stuhou tak, aby se daly omotat kolem hrudníku a připevnit k ňadrům. Předchůdkyně podprsenky, která vznikla, byla měkká, lehká a odpovídala anatomii ženského těla. Brzy se o vynález začali zajímat i přátelé Mary. Stoupající zájem mladou Američanku přiměl k tomu, že si dala svůj výtvor patentovat. Následně v roce 1914 podprsenku prodala společnosti Warner Brother Corset Company za směšných 1500 dolarů (asi 30 000 Kč). Firma v průběhu následujících 30 let na podprsence vydělala asi 300 milionů korun.

Mary zemřela v roce 1970 a nikdy se jí žádného ocenění nedostalo. Jen málokdo ví, že právě ona je vynálezkyní populárního spodního prádla, a miliony žen po celém světě jsou jí dodnes vděčné. V 50. letech 20. století se plocha košíčků zvětšila a výrazně zešpičatěly. V 70. letech se zmenšily a přišla do módy tělová barva. V 80. letech se chodilo převážně »bez«. Devadesátá léta přinesla hit push-up systém. Jsou jedny z nejoblíbenějších typů podprsenek. Drží tvar, opticky nadzvednou i vytvarují poprsí a dokážou vytvořit krásný dekolt.

Tyto podprsenky se zapsaly do historie:

1925 – Podprsenka byla vyrobená ze dvou trojúhelníkových částí. První speciálně navržená podprsenka k formování prsou.
1953 – Trendem se stal barevný nylon a spodní prádlo se začalo zkracovat.
1957 – Skandální image této doby – vycpávaná podprsenka. Herečka Jane Russell si ji oblékla pod hedvábné šaty ve filmu The Outlaw.
1959 – Byla vynalezena lycra. Gina Lollobrigida se ve filmu Solomon a královna ze Sáby představila podprsenkou zdobenou šperky.
1961 – Hitem se stala jemná černá hedvábná podprsenka.
1962 – Herečka Ursula Andress okouzlila svými bikinami a britský časopis ji vyhlásil za nejlepší »Bondgirl« všech dob. Marilyn Monroe, sexsymbol šedesátých let, způsobila svým spodním prádlem v Americe revoluci.
1983 – Herečka Carrie Fisher jako princezna Leia Organa ve filmu Návrat Jediho. Bikiny vázané kolem hrdla byly v té době právě na vzestupu.
1990 – Jeden z nejslavnějších kousků na světě. Korzet s ostrými výběžky navrhnul Jean Paul Gaultier pro Madonnu.
1996 – Česká modelka Eva Herzigová se stala tváří značky Wonderbra. V Londýně předvedla push-up podprsenku.
2002 – Pohled na Heidi Klum asi potěšilo oko každého muže. V moři pózovala v podprsence, která jí zakrývala jenom bradavky.

hmail ( 13. června 2010 09:04 )

Páni, ta Ursulla Andess byla ale kočka. Málem jsem si jí spletl s Marilym Monroe. Blesku, Blesku,... zase to po sobě nekontroluješ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud