Japonci zaměstnali kočky!

Kočka  (Autor: Foto Blesk - Libor Tomčák)
Autor: ČTK - 
8. září 2008
11:39

Jdete na kávu a než ji vypijete, společnost vám za peníze dělá kočka. Že to není nic neobyvklého? Ale je, jedná se totiž o čtyřnohou kočičku!

Láska Japonců ke zvířatům vykrystalizovala v Tokiu v poslední výkřik módy v oblasti kaváren. Jde o podniky, kde kromě číšníků pracují i kočky, které dělají zákazníkům společnost a věnují jim svou přítulnost.

Na tom, že tato myšlenka se ujala právě v Japonsku, není nic divného, protože třetina lidí tam žije osamoceně a pocit samoty je tam jeden z nejrozšířenějších na světě.

Za půl hodiny pobytu v obklopení kočkami se platí 500 jenů (asi 80 korun), za každých dalších deset minut je to 150 jenů. Servírují se nápoje jako káva, čaj, šťávy a i pivo, ale ne jídlo. Svoje vlastní kočky si ovšem zákazníci přinést nemohou.

Kočky, které v kavárně pracují, mají od necelého roku po tři roky. Než se s nimi zákazníci mohou pomazlit, musejí si umýt ruce zvláštním mýdlem a pak lihem.

Nápad se do Japonska dostal z tchajwanské metropole Tchaj-peje, kde jeden Japonec něco takového spatřil a před třemi lety si zařídil takovou kavárnu v Ósace. Od té doby vyrostly v Japonsku desítky kaváren s kočkami. Jen v Tokiu je jich asi dvacet.

Co způsobuje, že Japonec platí 500 jenů za to, aby si mohl dát kávu obklopený kočkami? Podle Mariko Nakamurové, majitelky kočičí kavárny Neko JaLaLa, jsou důvody různé - třeba také to, že v mnoha tokijských domech je chov domácích mazlíčků zakázán

Jiná majitelka speciální kavárny Neko JaLaLa říká: "Denně ke mně chodí 30 až 50 lidí, o víkendech i 60 zákazníků. Někteří přicházejí dvakrát nebo třikrát týdně a už mají svoje kočičí favoritky. Největší úspěch prý má ale dvouapůlletý černý kocour Jack, protože je velice klidný.

(Přežila kočka, když ji zazdili v novostavbě? Čtěte zde!)

(Může kočka milovat myš? Čtěte zde!)

Další videa
Články odjinud