Po stopách bláznivých festivalů

Autor: šim - 
1. září 2008
17:04

Ve Španělsku o uplynulém víkendu zuřila rajčatová bitva, a sice v rámci tradičního festivalu Tomatina. Zdaleka však nejedná o 'nejšílenější' festival.

Asie

Festival nahého těla - Japonsko

Již více než 1200 let se rok co rok japonští muži zúčastňují očistného rituálu s názvem Hadaka Matsuri - Festival nahého těla (někdy také Festival nahého muže). Účastní se ho zejména mladí muži, jež jsou ovinutí kusem látky - fundoši, zakrývajícím pouze jejich genitálie.

Festival nahého těla - JaponskoFestival nahého těla - Japonsko | Youtube.com

Jeden vybraný muž je tři dny před začátkem festivalu zavřen do svatyně, kde se podrobuje očistě. V den festivalu je do chrámu vpuštěno několik mužů, kteří se dotknutím těla tohoto vyvoleného mohou očistit od svých hříchů. Poté je vyvolený vypuštěn do ulic. Komu se nepodaří dotknout se ho, může k očištění využít řadu jiných 'disciplín'. Festival nahého těla může na nezasvěceného působit chaoticky a násilně. Pro japonské muže je však účast na něm téměř osobní povinností, ne-li otázkou cti.

Vegetariánský festival - Phuket, Thajsko

Na nějakém běžném vegetariánském festivalu byste klidně mohli potkat něco jako 'hippíky' a novodobé babky kořenářky. Ne tak na tom thajském, který se již od roku 1825 koná na ostrově Phuket. Je oslavou vegetariánské diety.

Komu by bezmasá strava připadala málo očišťující, může si propíchnout tvář několika noži, jehlicemi nebo třeba vodovodní trubkou či kostrou bicyklu. Nevylučuje se ani chůze po žhavých uhlících. Festival se koná vždy od prvního dne devátého lunárního měsíce a následujících devět dnů.

(Obrázky z thajského vegetariánského festivalu jsme pro jejich extrémní charakter do článku nepoužil.)

Opičí slavnost – Lopburi, Thajsko

Lopburi by bez opic bylo naprosto obyčejné thajské město. Díky čtyřem druhům primátů tu však o turisty a příjmy z cestovního ruchu nouzi nemají. Aby se město, které leží asi 150 km severovýchodně od Bankoku, opicím nějak za tento přínos odvděčilo, pořádá pro ně každým rokem opičí slavnost. Pro opice bývají připraveny vybrané ovocné a zeleninové pochoutky, k dispozici jim je také několik číšníků.

Makak si užívá opičí slavnost - ThajskoMakak si užívá opičí slavnost - Thajsko | ČTK

Střední Amerika

Noc ředkví – Oaxaca, Mexiko

Od roku 1897 patří 23. prosinec v mexickém městě Oaxaca slavnosti velkých červených ředkví. Celá sláva trvá sice jen několik hodin, podívaná je to však náramná. Na hlavním náměstí bývá z tisíců pro tuto příležitost speciálně vypěstovaných ředkví sestaven ohromný Betlém se spoustou postav, zvířat a řadou detailů. Slavnost ředkví pak tradičně vrcholí velkým ohňostrojem.

Noc ředkví - MexikoNoc ředkví - Mexiko | Youtube.com

Evropa

Koulení sýra - Cooper's Hill, Anglie

Pravidla jsou velice jednoduchá. Z kopce se pustí koláč pravého gloucesterského sýra a za ním vyběhnou desítky šílenců, kteří se ho snaží chytit. Jelikož se sýr dokáže kutálet i rychlostí přes 100 km/hod, je téměř nemožné ho zachytit. Vítězem této sebedestruktivní honičky je ten, kdo první překoná cílovou pásku.

Koulení sýra z Cooper's Hillu má již více než 200letou tradici. Tradiční jsou také mnohočetná zranění, která se závodníkům na trati každoročně přihodí.

Koulení sýra - AnglieKoulení sýra - Anglie | Wikipedia.org

Pomerančová bitva - Ivrea, Itálie

Pomerančovou bitvou již od poloviny 19. století vrcholí v italském městečku Ivrea nedaleko Turína tradiční karneval. Dříve se místo pomerančů k 'válčení' používaly fazole. V polovině minulého století je ale nahradily pomeranče, které házely z oken dívky na mladíky, aby si jich všimli. Mladíci jim toto opláceli. Vzájemné laškování se však postupem let změnilo v bitvu s pevnými pravidly. Proti sobě útočí týmy jedoucí na vozech a pěšáci. Ve finále jsou však sladkou oranžádou zaleptaní i přihlížející turisté.

Pomerančová bitva - ItáliePomerančová bitva - Itálie | Wikipedia.org

Festival hadů – Cocullo, Itálie

Se svými 500 obyvateli je Cocullo po většinu roku poklidnou vesničkou, která leží ve středoitalské oblasti Abruzzo, východně od Říma. První květnový čtvrtek však ale ožívá slavností věnovanou Sv. Dominikovi, který v této oblasti žil na přelomu 10. a 11. století. Do dnešních dob se stále připomíná legenda o jeho zázračných léčitelských schopnostech.

Hadí slavnost na počest sv. Dominika - ItálieHadí slavnost na počest sv. Dominika - Itálie | Youtube.com

Skupiny mužů, jímž se říká serpari – chytači hadů, sbírají na jaře po zimě stále ještě ospalé hady, kterými poté obyvatelé městečka pokrývají sochu sv. Dominika. Procesí i se sochou prochází ulicemi města. Po skončení festivalu jsou hadi vypuštěni zpět do okolních lesů.

Velbloudí zápasy – Selcuk, Turecko

Ve Španělsku mají koridu, známé jsou také kohoutí zápasy, v Turecku je populární velbloudí wrestling. Ve městě Selcuk se každým rokem v lednu pořádá právě takový festival. Jako u každých zvířecích bojů, i tady se z vítězství toho či onoho velblouda nejvíc jeho majitel.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud