Špatný vtip může vypravěči uškodit

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: ČTK - 
25. srpna 2008
08:25

Lidé, kteří vyprávějí špatné vtipy, se mohou od posluchačů dočkat nečekaného přívalu nepřátelství. Zjistila to při svém výzkumu Nancy Bellová.

Ta pracuje jako lingvistka na americké Washingtonské státní univerzitě.
"V zásadě šlo o útoky vedoucí ke společenskému vyloučení nebo ponížení vypravěče, občas zdůrazněné klením, zlým pohledem, a dokonce i důrazným bouchnutím do ramene," řekla Bellová.

Nemluví přitom o vtipech, které obsahují obscenity nebo urážky. Při svém výzkumu používala dětinskou hádanku:
"Víš, co řekl velký komín malému komínu?"
"Nic, komíny přece nemluví."
Reakce na tenhle hloupoučký vtípek podle jejího zjištění zahrnovaly urážky, znechucené pohledy, ticho a dokonce i rány.

"Verbální reakce na špatný vtip se v naší studii obracela výhradně vůči vypravěči," uvedla Bellová.
Pro tak důraznou reakci existuje podle ní několik příčin. V první řadě špatný vtip často naruší přirozený tok konverzace. Vtipy, kterým se nikdo nesměje, jsou považovány za porušení společenských norem a potrestání vypravěče je vnímáno jako snaha odradit ho od obdobného chování v budoucnu. A konečně hloupé vtipy urážejí posluchače, protože je v nich náznak přesvědčení, že by jim mohly připadat vtipné, vysvětluje Bellová.

Bellová použila pro výzkum své studenty, které požádala, aby vybraný špatný vtip nenápadně vsunuli do konverzace a výsledek poté zaznamenali. K výzkumu použila nejhorší žert, jaký našla na internetu. Vtip o komínech se studentům podařilo vpravit do 207 rozhovorů a úctyhodných 44 procent zaznamenaných reakcí bylo klasifikováno jako "nezdvořilé" s cílem hluboce zahanbit vypravěče.

Humor je v Americe vážnou vědeckou disciplínou s dlouhou akademickou tradicí. Americká asociace pro výzkum humoru (AHSA) vydává vlastní časopis, do nějž přijímá příspěvky typu Koloniální humor nebo Zábava vzešlá z temných stránek historie.