Nejstarší britský vtip je tisíc let starý

Pokud se dnes o anglickém humoru mluví jako o suchém, v historickém čase tohoto jazyka byl spíš velmi odvážný a dvojsmyslný.
Odpovídá tomu fakt, že právě ten nejstarší vtípek rozhodně k těm slušným nepatřil. Analýzou anglosaské poezie se podařilo prokázat, že tisíc let starý dvojsmyslný šprým je nejstarší takovou památkou britské literatury.
Vtip nalezli ve svazku Codex Exoniensis z desátého století, jež je uložen v exeterské katedrále. Celý pak praví: "Co visí muži u stehna a chce se tím šťourat v díře, ve které se už jednou šťoural?" Odpověď zní: "Klíč."
Žertovně dvojsmyslnou hádanku objevili jazykovědci z Wolverhampton University. Humorista a učitel tvůrčího psaní Paul McDonald na objev reagoval tím, že středověké vtipy stejně jako ty moderní touží reagovat na společenská tabu a rebelovat.
"Minulé civilizace se smály prdění, sexu a blbým lidem stejně, jako to činíme my dnes," tvrdí McDonald.
Nejstarší egyptský vtip z doby před Kristem pak prý v překladu zní: "Muž je chtivější soulože než osel, ale krotí ho jeho peněženka."
Vůbec za nejstarší vtip se považuje tři tisíce let staré sumerské přísloví z antické Babylonie. "Něco, k čemu nikdy od pradávných časů nedošlo - aby mladá žena prděla svému muži na klíně."