Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Komu se v létě stýská? Rodičům!

Pohyb a dieta, to je základ úspěchu
Pohyb a dieta, to je základ úspěchu  (Autor: Blesk - Petr Bělka)
Autor: PLUS/K - 
16. července 2008
16:37

Pohled na děti se slzami v očích za oknem odjíždějícího autobusu je minulostí. Vedoucí letních táborů a psychologové stále častěji zaznamenávají, že při odjezdu svých ratolestí na prázdniny brečí rodiče.

Potomci se zatím strkají ve dveřích a už se nemohou dočkat, až zmizí rodičům z očí.

Odloučení od dětí snášejí podle odborníků rodiče hůře než v minulosti proto, že si zvykli být s nimi v neustálém kontaktu prostřednictvím počítačů a mobilních telefonů. Navíc v nich narůstá pocit, že svět je stále nebezpečnější. Pro vedoucí mnoha dětských táborů se tak významnou součástí jejich práce stalo jednání s rodiči.

"Čas a energie, kterou vedoucí věnují přípravě rodičů na dětský tábor jsou dnes už stejné, jako u dětí," říká Peg Smith z Americké asociace dětských táborů. Sama přitom připouští, že sama je jedním z takových rodičů: "Pro naše rodiče nebyl problém poslat nás na měsíc pryč. Věnovali se nám mnohem více a potřebovali si od nás odpočinout."

Dětský terapeut Bob Digger rodiče varuje před chutí svoje děti doslova pronásledovat, řešit všechny jejich problémy a rozhodovat za ně: "Rodiče své děti samozřejmě milují, ale někdy je prostě musejí nechat být."

Digger je například ostře proti webovým kamerám, skrz které mohou matky a otcové děti na táboře sledovat a všechny rodiče vybízí: "Copak byste dali kameru dítěti do pokojíčku? Musíte věřit ve svou výchovu a v hodnoty, které jste mu vštípili a stát si za nimi."