Stojí miliony a miliony prodělávají

Autor: Jan Sehnal - 
5. 7. 2008
05:00

Nejen ve světě, ale i u nás se točí film za desítky a stovky milionů. Za pár dní jde do kin momentálně nejdražší český snímek všech dob - Bathory za téměř 300 milionů korun!

Bathory 300 milionů

Alžběta Bathoriová podle pověsti zavraždila kolem 600 obětí - mladých dívek - a koupala se s oblibou v jejich panenské krvi. Právě tuto povídku se rozhodl režisér Juraj Jakubisko ztvárnit jako film - a nešetřil. Rozpočet nejdražšího českého snímku, na kterém se podílela řada evropských států, se vyšplhal na neuvěřitelných 300 milionů korun!

Bathory se však během natáčení potýkala s řadou problémů. Třeba právě s financováním, které musely řešit překlenovací úvěry. Obtíže byly i s hlavní představitelkou, kterou museli tvůrci z původní (příliš drahou) Famke Janssen vyměnit za (levnější) britskou herečku Annu Friel. Do kin jde Bathory 10. července.

Mnozí pochybují, že si tenhle film na sebe vydělá.

Nejdražší Bathory v číslech

* 42 000 litrů kávy, 30 000 litrů nealka a 7000 energetických nápojů vypili během natáčení filmaři

* 7000 hotelových pokojů a přibližně 500 letenek využil štáb

* 5640krát padla při natáčení klapka, natočilo se 74 kilometrů materiálu

* 5000 kostýmů se objeví ve filmu. Jen sama královna Alžběta jich má 82.

* 750 lidí dostalo během natáčení padáka

* 200 herců a více než 3000 komparzistů si zahrálo ve filmu

* 42 lokací vystřídali filmaři, z toho 20 hradů a zámků

* 20 různých verzí plakátu vzniklo pro propagaci filmu

* 10 jazyky se mluvilo na placu


Panství 55 milionů

Na detektivní komedii Panství si Martin Dejdar vylámal zuby. V produkci vlastní společnosti M. D. M. se rozhodl natočit film. Vybral s kolegy nenáročný scénář, mezinárodní herce, britského režiséra, český štáb a sehnal i peníze. Natáčení anglicky mluveného snímku mohlo začít. Po čase se ale zastavilo, právě pro nedostatek financí.

Když byl film nakonec uveden, byl strhán kritikou. I přesto se podařilo jej prodat do zahraniční distribuce. V konečném součtu ale totálně propadl - zanechal po sobě milionové dluhy, za které ručil právě Dejdar. Splácí je dodnes.


Akumulátor 1 35 milionů

V roce 1994 Jan Svěrák natočil nejdražší český film, který jste u nás mohli vidět. Mnozí považují tenhle Svěrákův snímek za poněkud nedoceněný, což si nepochybně mysleli i účetní. Film skončil ztrátou. Mimochodem, hned po drahém Akumulátorovi natočil za necelý milion pohodovou Jízdu s písničkami kapely Buty.


Tmavomodrý svět 230 milionů

Režisér Jan Svěrák se rozšoupnul nejen u Akumulátora, ale o sedm let později i u válečného snímku Tmavomodrý svět, který měl být původně natočen v angličtině. Vizuální efekty a náročná výprava tehdy vyšponovaly cenu filmu na úctyhodných 230 milionů korun.

Film, který sponzorovalo mnoho českých i zahraničních firem a část peněz šla i z evropských grantů, měl velké ambice, ale finančně narazil. Investorům se peníze nevrátily.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa